Spokojnie (a raczej NIEspokojnie) można już uznać to za problem globalny. Na szczęście są jeszcze ludzie, którym los ekosystemu nie jest obojętny. The Ocean Cleanup kilka dni temu zaprezentowało projekt okularów przeciwsłonecznych, zrobionych z plastikowych zanieczyszczeń z oceanów. Wspaniały pomysł, jeszcze lepsza inicjatywa!

Młody wynalazca w imię pięknej idei

The Ocean Cleanup to fundacja założona w 2013 roku przez Boyana Slata (ur. 1994), holenderskiego wynalazcę i przedsiębiorcę. Fundacja ma na celu opracowywanie technologii do wydobywania plastikowych zanieczyszczeń z oceanów i zapobieganiu przedostawania się do nich większej ilości odpadów. Niewątpliwym sukcesem jest to, że w niedługim czasie od założenia, fundacja zdobyła 31,5 miliona dolarów w postaci darowizn od sponsorów oraz 2,2 miliony dolarów w trakcie kampanii crowdfundingowej w 2014 roku.

The Ocean Cleanup w swoich działaniach wykorzystuje pasywną metodę zbierania śmieci morskich w wirach oceanicznych za pomocą 600 metrowych dryfujących systemów, poruszających się pod wpływem wiatru i fal szybciej od plastiku i zbierających śmieci. Najistotniejsze jest to, że taka właśnie technologia nie wymaga zewnętrznego źródła energii, gdyż wykorzystuje prądy prowadzące urządzenia do największego stężenia zanieczyszczeń w okolicy.

Najnowszy wynalazek Ocean Cleanup łączy maszyny do chwytania plastiku z oceanu, proces rozkładania go, oraz możliwość przekształcania odpadów w wartościowe rzeczy. Oczyszczanie Oceanów ze śmieci to piękna idea, ale umiejętność zrobienia z nich przedmiotów użytku codziennego, to naprawdę szlachetny cel.

Okulary ze śmieci

24 października 2020 roku, Boyan Slat podczas konferencji zaprezentował swój plan doskonały. Okulary przeciwsłoneczne wykonane z plastiku oceanicznego, pochodzącego z wielkiej plamy odpadów na Oceanie Spokojnym. Okulary warte są 199 USD i dostępne na stronie internetowej organizacji. Aspektem, który do mnie osobiście przemawia za zakupem tego cacka, jest fakt, że 100% dochodu ze sprzedaży zostanie przeznaczone na realizowanie misji firmy, czyli usuwanie plastiku ze środowiska naturalnego. „Zakup jednej pary okularów przeciwsłonecznych sfinansuje sprzątanie do 20 plastikowych boisk piłkarskich z Oceanu Spokojnego” – mówi Boyan. Ponadto, do okularów, dołączone jest etui, które również pochodzi z recyclingu. Pięknie, prawda?

Szczerze muszę przyznać, że dla mnie okulary przeciwsłoneczne The Ocean Cleanup są połączeniem doskonałego wykorzystania możliwości XXI wieku i świetnego designu. Wizualnie w niczym nie odbiegają od standardowych modeli, które widuję w butikach, ale dużo bardziej przekonują mnie do siebie niż sieciówkowe propozycje.


Posłuchaj nas!