Jeśli doceniasz trafne statystyki, seriale gdzie trup ściela się gęsto lub kunszt aktorki Artura Żmijewskiego, nie możesz przejść obojętnie obok tej publikacji. Prawdę mówiąc, nawet jeśli żadna z powyższych kategorii cię nie przekonuje, wciąż warto tu zajrzeć. Ile przestępstw popełniono w Ojcu Mateuszu? – statystyka kryminalna Sandomierza okazała się bowiem jedną z tych rzeczy, o których mówi się, że nikt nie prosił, lecz wszyscy potrzebowali.

FanpageObliczenia i analizy w rapie zamieścił szczegółową analizę przestępstw, jakie do tej pory zawierała fabuła serialu. A jest tego sporo! 12 lat emisji pochłonęło do tej pory 150 ofiar śmiertelnych, z których 140 stanowiły ofiary morderstw. Jak słusznie zauważają autorzy analizy, w tym samym czasie w całym kraju doszło do 6864 morderstw, co prowadzi nas do wniosku, że co pięćdziesiątą ofiarą morderstwa w latach 2008-2012 może być mieszkaniec Sandomierza. Pokuszono się także o analizę najchętniej wybieranych narzędzi zbrodni, wśród których najbardziej wyszukanym wydaje się być… rój pszczół. 14 osobom szczęśliwie udało się wymknąć z rąk sprawcy.

Morderstwa nie są jednak jedyną zmorą polskiego Sin City. Na łącznej liście 502 przestępstw, jakie popełniono dotychczas w serialu, znajdują się m.in. kradzieże (58), napaście (55), porwania (28), włamania (22) i zastraszenia (14). Niepokoi także aż 15 przypadków zatrucia środkami chemicznymi (w tym 2 śmiertelne). Opisana przez autorów skala przestępstw budzi trwogę, a także skutecznie zniechęca do odwiedzin miasta:

W serialu najczęściej kradziono wartościowe obrazy oraz ikony, rzadziej pieniądze. Ofiarą złodziei padł również miejscowy rolnik, któremu skradziono krowy. Kradziono również relikwie oraz klejnoty. Napadnięto i pobito niemalże 55 osób, porwano 28 osób, a także usiłowano zamordować 18 osób.

Myliłby się jednak ten, kto myśli, że opisane przestępstwa są wyłącznie sprawką lokalnych rzezimieszków, czy też zdemoralizowanej młodzieży. Wiele wskazuje na to, że mamy tu do czynienia z przestępczością zorganizowaną:

Przestępcy organizowali również nielegalne walki bokserskie oraz wyścigi motocyklistów, handlowali narkotykami, uciekali z aresztów, a także dokonali dwóch zamachów.

Jeśli zainteresowały cię te dane i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na ten temat – np. w którym odcinku doszło do nielegalnego handlu kolczykami dla krów, odsyłamy bezpośrednio do Obliczenia i analizy w rapie. Sami oczekujemy na kolejne analizy, po cichu licząc, że kolejny na tapecie znajdzie się Klan.