Odświeżona Ursa Mini Pro 4,6K - niespodziewana nowość od Blackmagic

Odświeżona Ursa Mini Pro 4,6K – niespodziewana nowość od Blackmagic

Opublikowano 6.03.2019 10:58 Aktualizacja: 6.03.2019 12:05 -


Nie było żadnych zapowiedzi, czy wcześniejszych informacji. Australijczycy nagle po prostu pokazali model Ursa Mini Pro 4,6K G2, czyli odświeżoną wersję Ursy Mini Pro.

Nowa moc

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K otrzymała nową elektronikę sterującą oraz odświeżony sensor Super 45 4,6K HDR, dzięki czemu zyskała możliwość nagrywania w 300 klatkach na sekundę, 15 stopni zakresu dynamicznego, pełne wsparcie Blackmagic RAW (do tej pory były to wersje testowe) oraz kilka innych funkcji.

nie zobaczysz więcej tej reklamy jeśli do nas wrócisz :-)

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

300 klatek, USB-C, Blackmagic RAW i wiele więcej

Druga generacja, czyli Ursa Mini Pro 4,6K G2 zewnętrznie wygląda jak jej poprzedniczka, ma jednak przy tym zupełnie nową elektronikę sterującą odświeżonym sensorem. W ten sposób nowy model posiada 15-stopniowy zakres dynamiczny, maksymalne ISO na poziomie 3200 oraz możliwość nagrywania w aż 300 klatkach na sekundę w trybie 2K przy użyciu formatu Blackmagic RAW oraz 120 klatek w trybie 4,6K. Takie parametry dają duże ilości informacji i kodek łatwy do użycia w postprodukcji, ale duże pliki. Na szczęście nowa Ursa poza slotami na karty SDXC i CFast posiada także złącze USB-C umożliwiające nagrywanie na zewnętrzne dyski, podobnie jak Pocket 4K. Blackmagic zaprezentował także dodatkowe akcesorium pozwalające na użycie dysków SSD w standardzie 2,5 cala.

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Ulepszony odczyt danych z sensora

Zmieniona elektronika przetwarza odczyt informacji z matrycy dużo szybciej, przez co, jak obiecuje, producent, nowa Ursa ma posiadać mniejszy efekt rolling shutter, a także dużo większe możliwości nagrywania w wysokim klatkażu. Nowy model posiada Blackmagic Design Generation 4 Color Science, dzięki której reprodukcja kolorów skóry będzie dużo dokładniejsza, a ogólne odwzorowanie barw bliższe realnym. Poprzednie modele Ursy słynęły ze świetnego i bardzo plastycznego color science.

Podsumowując nowe klatkaże:

  • 4,6K 120 kl./s w Blackmagic RAW
  • 4K DCI 150 kl./s w Blackmagic RAW (crop)
  • UHD 150 kl./s w Blackmagic RAW (crop)
  • 2K DCI 300 kl./s w Blackmagic RAW
  • HD 300 kl./s w Blackmagic RAW (crop)

Przy niektórych z nich wymuszone zostanie użycie kompresji RAW 12:1.

Przy użyciu ProResa możliwości nagrywania zostaną ograniczone. W 4,6K nagramy maksymalnie 80 kl./s, w UHD 120, a w HD 240 kl./s.

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Blackmagic RAW

Nowy standard zapisu danych został zaprezentowany we wrześniu. Miał być odpowiedzią na ProRes RAW, ale producent nie ogranicza zastosowania go przez innych producentów oprogramowania do postprodukcji, tak jak zrobiło to Apple ze swoim formatem.

Blackmagic RAW używa do enkodowania nieliniowego 12-bitowy zakres danych, w celu zmaksymalizowania ilości danych o kolorze i zakresie dynamicznym. Może on być zapisany na karty CFast, karty SD lub bezpośrednio na dyski SSD poprzez port USB-C.

Nowa Ursa nie ma już możliwości nagrywania w formacie Cinema DNG.

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Odświeżona znana forma

Z wyglądu Ursa Mini Pro G2 przypomina swój pierwowzór, posiada magnezowo-aluminiowe body, które projektowano z myślą o wytrzymałości. Jej zewnętrzny monochromatyczny ekran LCD jest podświetlany i pokazuje najistotniejsze informacje na temat nagrywania, takie jak timecode, przesłona, ustawienia obiektywu, bateria, status nagrywania, poziomy audio. Kilkupoziomowe podświetlenie ma zapewniać widoczność zarówno w ciemnym studio, jak i w bezpośrednim słońcu. Nowy model ma także dotykowy obracany ekran oraz wbudowane mikrofony stereo o polepszonej jakości, podobnie jak ulepszono złącza XLR, które mają powodować teraz mniej szumów.

Rozmieszczenie przycisków nie uległo zmianie, są one rozplanowane logicznie, łatwo zapamiętać ich położenie, przez co kamerę będzie można obsłużyć bez patrzenia na nie.

Tak samo, jak pierwowzór, nowa Ursa posiada wbudowane mechaniczne filtry ND. Są one jednak nowe. 2-, 4- i 6-stopniowe filtry zostały stworzone z myślą o kolorymetrii kamery, posiadają także filtr podczerwieni, w celu kompensacji zmian kolorystycznych.

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Rozszerzone LUTy 3D

Blackmagic RAW i Ursa Mini Pro G2 pozwalają na osadzenie LUTów 3D w czasie zapisu plików RAW. Będzie je można później modyfikować, wykorzystując Davinci Resolve 15.3, który ma pojawić się już wkrótce.

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Bagnety

Ursa G2 standardowo będzie posiadać bagnet EF. Wymiana bagnetu jest bardzo prosta, producent udostępnia bagnety PL, B4 oraz F.

Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Złącza

Ursa Mini Pro 4,6K G2 posiada po dwa złącza CFast 2.0 oraz SD UHS-II. Podobnie jak zaprezentowany kilka miesięcy temu Pocket 4K, nowa Ursa jest wyposażona w port USB-C.

Cena i podsumowanie Blackmagic Ursa Mini Pro 4,6K

Producent wycenił odświeżony model na 5 995 dolarów, czyli ok. 23 000 zł.

Jest to bardzo ciekawa opcja w swoim segmencie. Duży zakres dynamiczny, wysokie opcje klatkażu, bardzo dobrze zapowiadający się format Blackmagic RAW,  ulepszone color science, które już w pierwowzorze było bardzo dobre. Ursa Mini 4,6K Pro G2 będzie zagrożeniem dla takich kamer jak Canon C200, Sony FS7 czy Panasonic EVA-1.


Autorem artykułu jest Krzysztof Pacholski.

Wieści z Rozładowani.pl