Jedną z propozycji może być obejrzenie na żywo startu rakiety SpaceX. Będzie to już piąty rejs tego samego statku. Transmisja rozpocznie się dzisiaj, tj. w środę 18 marca o godzinie 12:16 UTC.

Falcon 9 zostanie wystrzelony z przylądka Canaveral na Florydzie. Zabierze ze sobą kolejny już zestaw satelitów Starlink, które mają stworzyć konstelację na niebie. 60 satelitów uzupełni przesłane wcześniej cztery zestawy. Sam start to jedno, ale oznacza to również, że będzie kolejna okazja do śledzenia przelotów „świetlnego węża” nad naszymi głowami w ciągu najbliższych dni. Oczywiście, jeśli przeloty nad Polską będą odbywały się w godzinach wieczornych.

Ekipa Elona Muska ze SpaceX planowała wystrzelić rakietę już w niedzielę, ale misja musiała zostać przerwana. Nie podano konkretnych powodów, ale najpewniej chodziło o warunki atmosferyczne.

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ze wszystkich wystrzelonych elementów tylko 10 satelitów jest nie do końca sprawnych. Nie udało im się osiągnąć swoich orbit, ale według zapewnień SpaceX jeszcze nie wszystko stracone. Firma będzie próbować zmienić trajektorie za pomocą specjalnych silników.

Rakieta Falcon 9 powróci na ziemię i SpaceX będzie próbowało ją „złapać” na oceanie. Poprzednie próby wypadały niemalże bezbłędnie, dzięki czemu ta sama rakieta może być dzisiaj użyta piąty (rekordowy w SpaceX) raz.

Transmisja startu Falcona 9 od SpaceX

Transmisję możemy oglądać na YouTube. Wszystko powinno rozpocząć się około 15 minut przed startem, dlatego warto ustawić sobie przypomnienie na YT, jeśli nie chcemy przegapić widowiskowego startu rakiety.

źródło: TheVerge