Od teraz klawiatura Google wspiera alfabet Morse'a
Od teraz klawiatura Google wspiera alfabet Morse'a

Opublikowano 7 miesięcy temu -


Na początku trzeba zaznaczyć, że w tytule powinien być jeszcze dopisek "dla posiadaczy systemu iOS" - androidowcy alfabetem Morse'a w swoich telefonach mogli posługiwać się już krótko po tegorocznej konferencji I/O, choć była to wersja beta. To ukłon jednej z największych firm technologicznych świata w stronę osób z ograniczoną mobilnością w komunikacji za pomocą smartfonów.

Przyznam szczerze: do tej pory nie zastanawiałem się, jak z telefonów korzystają osoby, które nie posługują się tradycyjnymi - dla nas - literami. Owszem, słyszałem o aplikacjach, które w znacznym stopniu ułatwiają życie osobom z pewnymi niepełnosprawnościami (jak na przykład te dla osób niewidomych), jednak co np. ze sparaliżowanymi, czy osobami po wylewie, dla których czytanie i pisanie w sposób, jaki my znamy, jest niezwykle trudne, a czasami wręcz niewykonalne? Teraz Google postanowiło wyjść na przeciw tym trudnościom i wprowadził do swojej klawiatury alfabet Morse'a.

Czym jest alfabet Morse'a?

O kodzie Morse'a słyszał chyba każdy - chociażby z filmów przygodowych. To stworzony w XIX wieku sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką. I właśnie kreski i kropki wykorzystywane są w google'owskiej klawiaturze.

Jak włączyć kod Morse'a w Gboard?

Aby uruchomić w swoim telefonie kod Morse'a musimy przejść do ustawień języka, a następnie znaleźć w nich wirtualną klawiaturę Google'a - Gboard. Co ważne, oprócz języka polskiego musimy mieć również włączony język angielski English (US). Jeśli to zrobimy, należy przewinąć menu klawiatur do samego końca i wybrać opcję "Morse code". Gotowe - teraz możemy korzystać z nowej funkcji podczas pisania. Uwaga - ustawienia te mogą być zmienne dla różnych modelów telefonów.

Nowa funkcja z pewnością może wpłynąć na jakość życia osób niepełnosprawnych i pewnego rodzaju otwarcie im "okna na świat" - dzięki zastosowaniu kodu Morse'a w jednej z najpopularniejszych mobilnych klawiatur, korzystanie z Internetu będzie dla nich o wiele łatwiejsze. Co ciekawe, Google opracowało także grę "Morse Typing Training Game", dostępną zarówno na Androida, iOS-a oraz desktopy, która - według przedstawicieli firmy - ma pomóc w nauce tego alfabetu w mniej niż godzinę.