Od Czytelnika: Dwa-Skladniki.pl - lista serwisów wspierających dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Od Czytelnika: Dwa-Skladniki.pl – lista serwisów wspierających dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Opublikowano 23.01.2017 11:59 -


Zapraszamy do zapoznania się z materiałem od naszego Czytelnika Karola Breguły, który przygotował serwis Dwa-Skladniki.pl


Strony internetowe przyzwyczaiły nas do logowania z wykorzystaniem nazwy użytkownika i hasła. Jednak takie podejście nie jest wystarczające bezpieczne w dzisiejszym świecie, w którym co dzień zdarzają się ataki szkodliwego oprogramowania i inne formy kradzieży haseł.

Bezpieczniejszą alternatywną jest wykorzystanie dwuskładnikowego uwierzytelniania, które wymaga “czegoś jeszcze” oprócz hasła. Często jest to przedmiot będący w naszym posiadaniu posiadaniu, na przykład generator kodów elektronicznych (token) w aplikacji, telefon komórkowy (kody SMS, połączenie autoryzacyjne) lub klucz analogowy.

Takie rozwiązanie jest wspierane przez wiele stron internetowych, ale nie wszystkie. Dlatego też przygotowałem serwis, który znajdziecie pod adresem Dwa-Skladniki.pl, aby z jednej strony promować wśród konsumentów, aby wybierali te strony, które przykładają uwagę do bezpieczeństwa, z drugiej wywierać presje na dostawców usług internetowych, aby pracowali nad tym aspektem.

W Polsce świadomośc dostawców usług jest niska. Od lat podobne naciski są wywierane za granicą i coraz większa liczba usługodawców o to dba. Dlatego warto wywierać presje także w Polsce, aby nasze dane były bezpieczne.
Mnie osobiście mocno rozczarowuje, że w naszym kraju tylko jeden dostawca usług hostingowych oferuje jakąkolwiek formę dwuskładnikowego uwierzytelniania – MyDevil.net. Jeżeli chce się mieć bezpieczny hosting w Polsce – należy samemu nim zarządzać. Wówczas można skorzystać z usług OVH lub e24cloud. Gdy jednak chce się mieć bezpieczną pocztę – trzeba korzystać z usług zagranicznych gigantów. Ani Interia, ani O2.pl, ani WP.pl, ani Onet.pl nie oferują takich rozwiązań.

Wieści z Rozładowani.pl