Obsługa WebP wreszcie trafia do Safari

Obsługa WebP wreszcie trafia do Safari

Opublikowano 4.07.2020 20:44 -


Przeglądarka internetowa od Apple, czyli Safari, wreszcie doczeka się wsparcia formatu obrazu WebP. Safari w tym zakresie dołączy do grona przeglądarek, które już od dawna obsługują WebP, czyli Chrome, Firefox, Opery, a nawet Edge. 

WebP to format obrazu, który został stworzony przez Google w celu wykorzystania na stronach internetowych. Jeśli kiedykolwiek testowaliście swoją stronę w usłudze Google PageSpeed Insights, to mogliście spotkać się z komunikatem sugerującym korzystanie z nowszych formatów wyświetlania obrazów, czyli m.in. WebP.

Zalety formatu WebP

Format WebP ma wiele zalet, dzięki którym staje się lepszym formatem niż .jpg, .png oraz .gif. Przede wszystkim oferuje stratną oraz bezstratną kompresję obrazu. Pozwala na zmniejszenie wagi plików w porównaniu do wcześniej wymienionych formatów. Staje się uniwersalny, dzięki obsłudze transparentności oraz animacji. Dzięki wykorzystaniu WebP na stronach internetowych możemy przyspieszyć ich ładowanie, a także wykorzystać jeden format do wyświetlania wszystkich grafik. 

Obsługa WebP przez przeglądarki

Popularność oraz zalety formatu WebP sprawiły, że w miarę szybko twórcy Chrome, Firefox, Opera wdrożyli ich obsługę w swoich przeglądarkach. Co ciekawe, do tego grona dołączyła także przeglądarka Edge. Niestety, użytkownicy portalu Can I use, gdzie można sprawdzić, czy dana technologia webowa jest obsługiwana przez konkretne przeglądarki, z utęsknieniem wyczekiwali “zielonego światełka” przy przeglądarce Safari. 

Safari 14 będzie obsługiwać WebP

Wreszcie się pojawiło! Jest “zielone światło” dla obsługi WebP w przeglądarce Safari. Zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej. Świadczy o tym dokumentacja wydana dla 14 wersji przeglądarki, z której już można korzystać w ramach testów wersji beta nowych systemów na urządzenia od Apple, czyli macOS Big Sur oraz iOS 14. 

To duże ułatwienie dla osób, które tworzą strony internetowe i wykorzystują format WebP. Sam do dziś stosowałem jednakowo WebP dla przeglądarek, które wspierają ten format oraz zastępstwo w postaci innych formatów dla Safari. Wraz z oficjalną premierą nowych systemów od Apple oraz odczekaniem jakiegoś czasu na wykonanie aktualizacji przez użytkowników, zdecyduję się na wykorzystywanie tylko WebP.

Źródło: Apple

Wieści z Rozładowani.pl