Obejrzyj na żywo start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 od SpaceX

Opublikowano 23.11.2020 15:05 -


Już jutro odbędzie się start rakiety Falcon 9, która zabierze na okołoziemską orbitę misję Starlink-16. Będzie to zestaw 60 kolejnych satelitów internetowych od SpaceX. Pierwsza próba się nie udała i start przesunięto na 24 listopada na godzinę 03:35 czasu polskiego.

Mamy początek tygodnia, więc do zarywania nocki nie namawiam, ale obiecuję, że jeśli to zrobicie, to nie będziecie żałować. Starty pakietów Starlink ostatnio się zagęściły i mamy z tym do czynienia 1-2 razy w miesiącu, jednak każdy ze startów jest mocno emocjonujący. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem. A kolejny start to kolejna okazja do obserwacji w najbliższych dniach przelatujących konstelacji nad naszymi głowami.

Chwila, coś tu nie zagrało. Testerzy Starlink będą płacić 99$ za dostęp do internetu od SpaceX...

Starlink-16 wystartuje o godzinie 03:35 czasu polskiego

Wśród ostatnich satelitów żaden nie posiadał osłon słonecznych, które mają ograniczyć odbicie światła. Poinformowano jedynie, że w dziesiątej partii osłony się pojawią. Transmisja jak zawsze na kanale SpaceX na Youtube.

STARLINKI OD SPACEX – ALE O CO CHODZI? CO TO JEST?

Satelity mają stworzyć olbrzymią sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku, a do dzisiaj wysłano 9 zestawów.

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

SpaceX chce zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny, a co najlepsze – działa. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink. W sierpniu odbyły się kolejne próby i prędkości powalają – w najdalszych zakątkach, gdzie wcześniej nie było żadnego zasięgu, teraz dostępny jest internet o prędkości zbliżonej do LTE.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl