Rok 2020 jest wyjątkowo dziwny. Wydaje się, że nieszczęściom nie ma końca – wielu opłakiwało śmierć Kobe Bryanta, od dłuższego czasu szaleje pandemia COVID-19, a do tego w Stanach Zjednoczonych zaczęły się protesty połączone z zamieszkami. W Polsce jednak najbardziej przejmujemy się chorobą wywoływaną przez koronawirusa, a jak mantrę powtarzana jest informacja, że jednym z pierwszych objawów jest podwyższona temperatura ciała.

Xperia 1 II – nowy flagowiec od Sony z 4K i 5G

Termometr wbudowany w smartfona? Proszę bardzo

Huawei Honor Play 4 Pro jest w stanie sprawdzić, jaką temperaturę ma dana osoba za pomocą czujnika podczerwieni. Zazwyczaj takie dodatki wstawiane są, by poprawić odczytywanie twarzy lub zwiększyć dokładność trybu portretowego, a tym razem chiński producent postanowił stworzyć – cytując Ars Technica – „wyjątkowo pasujący do 2020 roku smartfon”. Huawei prezentuje działanie systemu na filmiku opublikowanym na Weibo – wystarczy przystawić smartfona do czoła drugiej osoby, by aplikacja podała odczyt temperatury.

Według producenta czujnik podczerwieni jest w stanie wskazać temperatury od -20 do +100 stopni Celsjusza. Oczywiście część w smartfonie nie zastąpi prawdziwego termometru, więc nie powinna wywoływać paniki w przypadku niepokojącego odczytu, ale trzeba przyznać, że taka implementacja to bardzo ciekawy sposób na łatwiejszy dostęp do podstawowego badania. Jest to też kolejny przykład, jak technologia mobilna zaczyna służyć ratowaniu naszego zdrowia – tak jak EKG i mierniki ciśnienia wbudowane w smartwatche.

Androidzie, ucz się! iOS 14 będzie udostępniony 5-letnim smartfonom

Na tę chwilę Honor Play 4 Pro jest dostępny jedynie w Chinach w cenie 2999 yuanów (około 1650zł) w całkiem niezłej specyfikacji – 8GB RAMu, procesor Kirin 990, 128GB pamięci wewnętrznej, ekran LCD 6.57 cala oraz wsparcie dla technologii 5G. Ewentualna data premiery dla całego świata nie jest jeszcze znana, ale trzeba pamiętać, że smartfony Huawei są „obciążone” embargo ze strony USA. Pomimo bardzo dobrego hardware brak usług Google sprawia, że dla większości klientów produkty z Chin nie są do końca użyteczne… A dla samego termometru raczej nie warto.