O największej firmie w branży gier. Tencent [s03e24] WWWłaśnie Podcast

0:00
Długość nagrania: 27:33
Rozmawiają:

Łukasz Krebok Adrian Jaworek

JUŻ JEST! Nasz ręcznie budowany katalog ofert Black Friday 2022!

Tencent. Chiński gigant, który działa również w branży gier, nie jest to ich jedyne źródło dochodu. Jest tutaj jednak największą, najlepiej zarabiającą firmą na świecie. Rocznie wydaje gruby hajs na przejęcia innych firm.

Przedostatni odcinek 3 sezonu poświęcamy firmie, o której rozmawialiśmy jeszcze w zeszłym sezonie. Tencent. Było o nich głośno przy okazji protestów w Hong Kongu oraz wypowiedzi graczy na turnieju w karciankę Heartstone.

To Chiński konglomerat, który chyba ma za cel być naj. Największym, najlepszym, najmocniejszym. W zeszłym roku wydali furę pieniędzy na różnego rodzaju przejęcia innych firm produkujących gry oraz na dokupowanie akcji. Są obecni w coraz większej ilości produkcji. Czy to dobrze, czy źle? Ciężko stwierdzić.

R E K L A M A

Pewnym jest natomiast, że Tencent zawsze zapewnia o tym, że firma, w której wykupują udziały lub stają się ich właścicielem, będzie niezależna. Pewnego rodzaju demo takiej niezależności mogliśmy zobaczyć podczas wydarzeń związanych z wcześniej wspomnianym turniejem w grę Activision – Blizzard (w którym sporo udziałów posiada właśnie tytułowy gigant).

Ciekawie dzieje się w świecie wydawców gier ze względu na modele subskrypcyjne tych wielkich jak Xbox Game Pass. Ciężko pokazać użytkownikowi wartość produktu na przykład za 40-50zł, gdy za takie same pieniądze może mieć on dostęp do całej biblioteki gier. Dochodzi jeszcze sprawa cloud gamingu, która nie ułatwia sytuacji niezależnych wydawców.

Więcej w tym temacie w dzisiejszym odcinku.

Linki do wspomnianych artykułów:

https://www.thestar.com.my/tech/tech-news/2021/01/11/tencent-feels-heat-from-gaming-rivals-alibaba-bytedance-and-genshin-impact-maker-mihoyo

https://www.scmp.com/tech/big-tech/article/3116846/tencent-feels-heat-gaming-rivals-alibaba-bytedance-and-genshin-impact

https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-01-22-tencent-made-record-number-of-games-m-and-a-deals-in-2020

https://www.gamesindustry.biz/articles/2021-01-22-tencent-acquires-majority-stake-in-klei-entertainment