O co chodzi we wszelkiego rodzaju game jamach?

O co chodzi we wszelkiego rodzaju game jamach?

Opublikowano 19.05.2019 21:29 -


Od czasu do czasu na łamach DailyWeb prezentuję jakiś game jam. Pisałem o „Game Off”, poświęciłem trochę znaków na „Global Game Jam”, a teraz przyszedł czas na tekst o „Slavic Game Jam”. To wydarzenie potrwa od 18 do 21 czerwca 2019 roku. Entuzjaści tworzenie gier komputerowych spotkają się w Warszawie, w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologicznym Politechniki Warszawskiej. 15 maja rusza sprzedaż biletów!

O co chodzi we wszelkiego rodzaju game jamach? W dużej mierze o wymianę doświadczeń. Spotkanie się z innymi twórcami gier, stworzenie grywalnego prototypu w wyraźnie określonym czasie. Trzeba się spiąć, dobrze opracować swój pomysł, a potem doprowadzić go do działającej wersji. Nie jest to łatwe!

Prototypowanie gier komputerowych to wyczerpujące zajęcie. Zawsze zaczyna się od inspirującego pomysłu, który potem trzeba odpowiednio zmodyfikować. Często jest tak, że to, co na papierze było genialne, po zrealizowaniu okazuje się całkowicie niegrywalne. Wtedy zaczyna się przebudowywanie koncepcji. Game jamy mają na celu przypomnieć, że sam pomysł to zdecydowanie za mało. Pod presją czasu nawet najpiękniejsze idee zaczynają się powoli kruszyć. Właśnie z procesem realizacji własnego pomysłu trzeba sobie poradzić na game jamie.

Ważny jest także temat. Popularną praktyką jest wymyślanie różnego rodzaju motywów przewodnich, których muszą się trzymać uczestnicy game jamu. Tworzone gry są najróżniejsze, często stanowią odlotowe, niespodziewane połączenia. Oczywiście, trafiają się produkcje bełkotliwe, wyraźnie pozszywane tylko po to, aby coś wydać. Jednak wśród nich zawsze trafiają się perły, które zaskakują zestawieniem gatunków oraz mechanik. Bywają także tytuły wspaniale operujące prostotą, zabawnie wykorzystujące to, co wszyscy doskonale znamy z wirtualnych światów. Lubię przeglądać efekty game jamów. Trzeba przyznać, że kreatywność twórców gier komputerowych jest porażająca i widać, że wielu z nich po prostu doskonale bawi się w ramach narzuconego tematu.

Gry powinny bawić. Nie tylko odbiorcę, ale także twórcę. Game jamy przypominają o tym, jak ważna jest interakcja z graczem. W końcu to on zabierze grę do domu i poświęci jej mnóstwo godzin. Warto zadbać o to, aby dobrze się bawił. Pierwszym krokiem do tego jest stworzenie porządnego prototypu, na podstawie którego można zbudować interesującą produkcję. Gorąco zachęcam do przejrzenia gier stworzonych w ramach poprzedniej edycji „Slavic Game Jam”. Jest tak kilka naprawdę szalonych produkcji.

Wieści z Rozładowani.pl