Nie licząc poprawek bezpieczeństwa, które pojawiały się stosunkowo często, ostatnia duża wersja o nazwie Jaco Pastorius została wypuszczona na początku maja. Kolejny numerek WordPress 5.3 zaplanowany jest na 12 listopada, jednak już teraz można pobrać wersję Release Candidate – 2.

To najlepszy moment, by zobaczyć, czego możemy się spodziewać w najnowszej odsłonie popularnego CMSa, napędzającego 1/3 wszystkich stron internetowych. A tam kilka usprawnień, ale nie zabraknie także i poprawek.

Twenty Twenty

W najnowszym WordPress zobaczymy nowy motyw Twenty Twenty. Wygląda naprawdę interesująco, prosto, minimalistycznie i z pięknymi fontami. Został on stworzony przez  Anders Norén’a.

twentytwenty abovethefold
źródło: WPbeginner.com

Dodatkowo usprawniono edytor blokowy, który daje kilka nowych możliwości. Przede wszystkim możliwość zastosowania szablonu bez żadnych sidebarów zarówno dla postów, jak i stron. To oznacza w praktyce szansę na świetne zagospodarowanie przestrzeni, a możliwość korzystania z widgetów, zostanie przesunięta pod artykuł.

twentytwenty blogpost
źródło: WPbegginer.com

Z drobiazgów zostały usprawnione elementy formularzy w panelu. Niby drobiazg, ale zamysłem było zwiększenie kontrastów poszczególnych pół formularzy, np. checkboxów:

wp53 formfields 1
źródło: WPbegginer.com

Nie zabraknie nowości w konkretnych typach bloków w Gutenbergu. A tam z kolei dużo otrzymują bloki obrazkowe (możliwość dodania nowych stylów), kolumny blokowe, te z tabelami czy związane z tworzeniem przycisków. Pojawi się też zupełna nowość: blok z możliwością udostępniania materiałów poprzez kilka najpopularniejszych kanałów portali społecznościowych:

sociallinnksblock
źródło: WPbeginner.com

Z dużym zainteresowanie patrzę także na usprawnienia dotyczące większych obrazków. Przytrafiło nam się wielokrotnie, kiedy przy uploadzie dużych plików, głównie zdjęć z recenzji sprzętów, że upload po prostu się nie udawał i trzeba było zaczynać kilka razy od początku. Taka sytuacja będzie mniej dokuczliwa, bo jak napisali twórcy, WordPress będzie umożliwiał kontynuację wysyłania pliku, w sytuacji, gdy ta zostanie z różnych przyczyn przerwana.

Oprócz tego kilka zmian mniej widocznych, tych, z których głównie będą zadowoleni deweloperzy. A tam lepsza obsługa stref czasowych, lepsza kompatybilność z PHP 7.4 czy kilka nowości dla Multisite.

Czekamy na nowego WP, a w międzyczasie sprawdzamy na środowiskach developerskich kompatybilność z aktualnym setupem. Więcej drobiazgowych zmian znajdziecie w serwisie podanym poniżej.

Źródło: WPbeginner.com