Nowy Wordpress 4.4 już za chwilę w sieci - co nowego?

Nowy WordPress 4.4 już za chwilę w sieci – co nowego?

Opublikowano 23.11.2015 10:14 - 2


Społeczność WordPress przygotowuje nam spóźniony prezent mikołajkowy w postaci nowej wersji. Pojawić ma się ona już 8 grudnia i będzie oznaczona numerem 4.4. Cóż tym razem ciekawego? Jak z pewnością wiecie zmian będą, ale w żadnym wypadku nie należy oczekiwać rewolty. Ot kolejne, przydatne zmiany funkcjonalne i wizualne.

Zdecydowanie największym niusem jest wciśnięcie REST API, a to ponoć doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy zajmują się tworzeniem własnych wtyczek.

Nowy szablon domyślny

Twenty Sixteen już w zasadzie gotowy. Co tu dużo mówić, po prostu go zobaczcie.

screenshot-18

I jak wrażenia? Dla mnie, będąc zupełnie szczerym, to niezły koszmarek wyszedł. Nie wszystkie szablony wyglądały źle, było nawet kilka produkcji, które bardzo mi się podobało. To co jednak przygotowali dla nas wraz z WordPress wersji 4.4, trzeba podziękować i schować do szuflady. Gdybyście chcieli przekonać się na własnej skórze czy faktycznie jest aż tak źle, możecie pobrać szablon stąd.

Responsywne zdjęcia

Kolejną nie lada gratką jest obsługa responsywnych zdjęć w nowym WordPress. Wszystko dzięki atrybutowi srcset, w którym zostaną zaciągnięte wszystkie rozmiary zdjęcia, a przeglądarka wybierze ten właściwy na potrzeby ekranu, na którym wyświetlana będzie strona. Przykład poniżej (źródło wpmudev):

Single Post Template

Ciekawym usprawnieniem będzie obsługa szablonów pojedynczych podstron za pomocą odpowiedniej nazwy pliku:

single-{post_type}-{post_name}.php

To rozwiązanie z pewnością pozwoli nad sprawniejszym zapanowaniem nad wszystkimi szablonami, jeśli jest ich więcej niż kilka.

To w zasadzie najważniejsze dla mnie zmiany szykowane przez Twórców WordPress. Przypominam, ze termin jest także raczej orientacyjny, bo wiadomo, że lubi się przesuwać. Gdybyście chcieli na własną rękę sprawdzić jak sprawuje się wersja beta nowego WP, to z tą wtyczką będzie to możliwe. Przygotujcie swoje WordPressy, swoich klientów :-)

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz