Nowy Wordpress 4.3 Billie już online - sprawdź co nowego

Nowy WordPress 4.3 Billie już online – sprawdź co nowego

Opublikowano 19.08.2015 8:29 - 6


No to nas zaskoczyli Twórcy WordPress. Jak zapowiedzieli, tak zrobili dzięki czemu od wczoraj do naszej dyspozycji został nowy silnik oznaczony numerem 4.3 i nazwą Billie. Skąd pomysł na nazwę? Zgodnie z tradycją nawiązywania do artystów ze świata Jazzu, kolejny WordPress nosi nazwę od słynnego muzyka: Billy Holiday. Co właściwie nowego w wersji 4.3? Cudów jak zwykle nie ma, ni to rewolucji, ni to szaleństw, ale kilka użytecznych nowości. Dla mnie szczególnie interesująco zapowiada się możliwość korzystania ze skrótów formatowania. Cholernie wygodna sprawa, która w połączeniu z trybem bezrozproszeniowym z pewnością zwiększy jeszcze bardziej komfort pracy. Nie będę potrzebne dodatkowe kliknięcia myszy, by dostać się do opcji formatowania.

Podsumowanie wszystkich nowości znajdziecie w dedykowanym materiale:

Skróty formatowania

Pisanie właśnie stało się szybsze dzięki wprowadzeniu skrótów formatowania w WordPressie 4.3. Użyj gwiazdek do tworzenia list i znaków hasz w odpowiedniej liczbie w celu tworzenia nagłówków. Koniec z przerywaniem pisania. Twoja treść będzie prezentować się świetnie dzięki użyciu * i #.

Twórcy wyszli nam na przeciw i stworzyli możliwość wykorzystania znaczników, które będą wywoływały konkretną opcję formatowania. Dla przykładu:

  • Użycie * lub – stworzy nieuporządkowaną listę
  • Użycie 1. utworzy uporządkowaną listę.
  • Użycie # stworzy znacznik h1. ## utworzy h2, ### utworzy h3 i tak dalej
  • Uzycie > utwory cytat.

Z moich obserwacji wynika, że opcja ta nie jest dostępna domyślnie, bo ile gwiazdek czy hashów bym nie wstawił, to diabeł nie interpretuje.  A jednak wszystko działa domyślnie :-)

Lepsze Hasła

better-passwords

Twoja witryna jest jeszcze bezpieczniejsza lepiej dzięki nowemu podejściu WordPressa do haseł. Zamiast otrzymywać hasła e-mailem, przyślemy odnośnik do ustawienia nowego hasła. Gdy dodasz nowych użytkowników do swojej witryny lub wyedytujesz profil użytkownika, WordPress automatycznie wygeneruje bezpieczne hasło.

Zmiana z pewnością nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa naszego WordPress.

Ikony Witryny

site-icon-customizer

kony witryny reprezentują twoją witrynę w tytułach kart i zakładkach ulubionych stron przeglądarki, a także na ekranach spisów aplikacji na urządzeniach przenośnych. Dodaj swoją niepowtarzalną ikonę witryny w sekcji personalizacji – będzie ustawiona także, jeśli zmienisz aktywny motyw. Niech twoja witryna będzie w pełni powiązana z twoją marką.

Cóż tu dużo mówić, szkoda że takie pierdoły zabierają czas Twórcom. Można go z pewnością spożytkować na zdecydowanie bardziej pragmatyczne elementy.

Menu w Customizerze

menu-customizer

Stwórz nowe menu, zaktualizuj je i przypisz do danego miejsca, jednocześnie podglądając zmiany na żywo w narzędziu personalizacji. Usprawniony wygląd personalizatora zapewnia dostępny i przystosowany do obsługi na urządzeniach przenośnych wygląd. Z każdym wydaniem coraz łatwiej i szybciej możesz dostosować witrynę do swoich wymagań.

Zdecydowanie dobry ruch. Customizer odgrywa coraz ważniejszą rolę i to właśnie on stanie się centrum zarządzania witryną.

Cóż jeszcze?

To jednak nie wszystkie zmiany, które dotknęły WordPress. Te główne już poznaliście, ponadto:

Sprawniejsza administracja – usprawnienia w wyświetlaniu list w panelu administracyjnym podnoszą ich dostępność i ułatwiają pracę na dowolnym urządzeniu.

Wyłączone komentarze dla stron – wszystkie nowe Strony, które stworzysz, będą miały wyłączone komentarze. Prowadź dyskusje pod wpisami – tam, gdzie naturalnie występują.

Szybsza personalizacja – podczas przeglądania witryny od strony widocznej dla odwiedzających możesz kliknąć odnośnik personalizacji w pasku narzędzi i szybko wprowadzić zmiany w witrynie.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz