Nowy Wordpress 4.2 Powell już gotowy do pobrania - co nowego?

Nowy WordPress 4.2 Powell już gotowy do pobrania – co nowego?

Opublikowano 24.04.2015 8:00 - 4


Takie niusy w piątkowy poranek to ja lubię. Logując się do panelu DailyWeb, otrzymałem komunikat o dostępnej aktualizacji dla mojego WordPress. Technicznie była ona gotowa do pobrania już wczoraj, ale w obliczu piątki wygląda zdecydowanie lepiej. W zasadzie wiele wody w Wiśle nie upłynęło od momentu, kiedy otrzymaliśmy wersje 4.1. Została ona opublikowana w połowie grudnia ubiegłego roku i przyniosła kilka istotnych zmian. Dla mnie najciekawszym i dość rewolucyjnym rozwiązaniem okazało się pisanie bezrozproszeniowe, z którego korzystam do teraz i bez którego nie wyobrażam sobie wordpressowego życia. Jeśli jednak liczycie, że podobne rozległe zmiany dotknęły wersje 4.2, to muszę Was rozczarować. Nowości są, jednak można je zmieścić w kategorii ewolucyjnych zmian.

Całkowicie nowy Press This

O tej funkcjonalności krążyły legendy. Ponoć ktoś kiedykolwiek na świecie miał okazje z niej skorzystać. Nie byłem to z pewnością ja, ale może teraz po całkowitym przebudowaniu tej funkcjonalności w WordPress 4.2, może się to zmieni. To cudo dostępne jest z poziomu panelu administracyjnego (menu Narzędzia), zaś jego zadanie jest bardzo proste. Otóż po dodaniu tego bookmarkletu do zakładek naszej przeglądarki, możemy wywołać go na wybranej stronie, a narzędzie to przygotuje nam szkic wpisu.

Zrzut ekranu 2015-04-24 o 08.31.38Ja dodałem już swój skrót do zakładek i będę starał się intensywnie testować ów rozwiązanie, bo w zasadzie sam pomysł zły nie jest, a teraz jeszcze nowy wygląd, zobaczymy na ile to narzędzie faktycznie się przydaje.

 

Rewolucja dla azjatyckich fanów

4.2-characters

W wersji Powell pojawiła się także zmiana, która z pewnością spowoduje radość na twarzach użytkowników z Azji. Otóż zastosowano nowe kodowanie bazy danych WordPress utf8mb4, które w całości obsłuży alfabety piszących w języku koreańskim, chińskim czy japońskim.

Nowy sposób na aktualizacje

Nowości dosięgnęły także okna aktualizacji naszego WordPress. Wprawdzie początkowo miały być dla samych pluginów jak i szablonów, to ostatecznie stanęło tylko na pluginach. Otóż gdy teraz pojawi się informacja o dostępnej aktualizacji naszej wtyczki, wystarczy kliknąć w ikonę akcji, a nasza wtyczka zostanie zaktualizowana przez konieczności przeładowania strony, jak odbywało się to poprzednio. Doskonale to ilustruje poniższy gif.

Aktualizacja wtyczek w WordPress 4.2. Źródło: wptavern.com
Aktualizacja wtyczek w WordPress 4.2. Źródło: wptavern.com

Nowe emotikony, a czemu nie?

Gdyby te zmiany okazały się być zbyt mało interesujące, jest dodatkowo prawdziwy smaczek dla wszystkich fanów ekspresji w internecie. Twórcy WordPress przygotowali nową, zaktualizowaną odsłonę emotikon Emoji.

emojis-mobile

 

To jednak nie wszystko

Z pozostałych zmian, mamy teraz możliwość zamieszczania tzw. embedów z serwisów takich jak Tumblr czy Kickstarter. To w praktyce oznacza, że jeśli wkleicie odpowiednią wstawkę do Waszego wordpressowego edytora, on przeparsuje ją w taki sposób, by wyglądała bardzo czytelnie i mile dla oka. Dodano także możliwość przełączania szablonów z poziomu personalizacji szablonu,  a to zdecydowanie dobry pomysł, by centralizować wszystkie funkcjonalności związane z szablonami w jednym miejscu. Pojawiły się także zmiany typowo programistyczne, których omówienie znajduje się w materiale poniżej.

 

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz