Teraz czas na wersje 4.1 w której zmiany także nie będą rozpatrywane jako rewolucyjne, tylko czysto ewolucyjne, czyli tak jak powinno być. Nowości, które pojawią się w wraz z nowym numerem, to raczej drobiazgi, jedne bardziej użytkowe, drugie mniej, jednak jest jedna funkcjonalność, za która wersję 4.1 pokochacie. Nazywa się ona nieformalnie distraction-free writing, zacznę jednak od początku.

Twenty Fifteen – nowy, lepszy

Wraz z nową wersja zobaczymy nowy, lepszy w mojej opinii domyślny szablon. W zasadzie w mojej opinii, fana prostoty i minimalizmu, jeden właściwie z najlepszych, które do tej pory pełniły funkcje domyślnej skórki. Jego nazwa to Twenty Fifteen, zaś jak wygląda, czym się charakteryzuje znajdziecie we wpisie, który przygotowałem kilka tygodni temu: Twenty Fifteen, nowy szablon WordPress 4.1.

twenty-fifteen

Prócz zdecydowanie lepszej stylistyki, jest jeszcze jedna rzecz, która będzie go odróżniać od poprzednich szablonów. Twenty Fifteen będzie szablonem w pełni responsywnym, czyli niezależnie od urządzenia na którym skórka zostanie uruchomiona, będzie ona wyglądać poprawnie, czytelnie. W związku z tym gwarancja, że jeśli się na nią zdecydujecie, to macie gwarancję, że Google uzna ją jako mobile-friendly i umieści stosowną informację w wynikach wyszukiwania ;-)

Skup się na pisaniu

Teraz funkcjonalność, która w mojej opinii jest naprawdę świetna i zarazem genialna w swojej prostocie. Otóż twórcy WordPress przewidzieli nowy tryb tworzenia wpisów, który ma ułatwić Twoją koncentrację na tworzonej treści. Oczywiście rozwiązanie zdaje się być formą gadżetu, niemniej takiego, który z pewnością pokochacie. Otóż podczas wpisywania treści, znikną z Waszego widoku wszystkie niepotrzebne elementy z interfejsu. Sposób działania jest bardzo prosty, gdy tylko zaczniesz wpisywać cokolwiek w edytor, automatycznie znikną wszystkie paski boczne wraz z górnym, zostawiając tylko widok na edytor. Prostota i funkcjonalność w jednym.

Co ciekawe można sprawdzić, jak funkcjonalność się zachowuje, są nawet gotowe materiały video prezentujące to rozwiązanie. Świetne, prawda?

Manager sesji

W wraz z wersja 4.1 otrzymamy możliwość zapanowania nad sesjami zalogowanego użytkownika. Panel będzie wyglądał bardzo intuicyjne i pozwoli zabić te, które są niepotrzebne. Narzędzie zaprezentuje informacje o dacie zalogowania, czasie wygaśnięcia i z jakiego systemu operacyjnego i przeglądarki sesja została utworzona.

session-manager

Usprawniony eksport

Kilka razy miałem okazje wykorzystać wbudowaną możliwość eksportu czy import, głównie na potrzeby koleżanek i ich blogów kulinarnych, które przeniosły się na z blogspotów czy innych cudów właśnie na WordPress. Od nowej wersji twórcy dorzucą nam nowe możliwości związane z eksportem. Prócz całości wpisów, będziemy mieli chociażby możliwość wybrania konkretnej eksportowanej kategorii. Struktura eksportowanego pliku pozostanie bez zmian, gdyż narzędzie będzie wykorzystywać aktualne API.

Zupełnie nowe listy rozwijalne

Wszystkie listy rozwijalne otrzymają nowy wygląd i co najważniejsze – nowy sposób działania. Zostaną one zbudowane za pomocą narzędzia o nazwie Select2. To doskonałą wiadomość, gdyż standardowe i zwykłe pola wyboru zmienią się tzw. comboboxy, a to pozwoli na nie tylko wybór z listy, ale chociażby wykorzystanie zintegrowanej wyszukiwarki, co z pewnością wpłynie na komfort pracy. Przykład działania nowych selectboxów znajdziecie tutaj.

select2

Instalator nowych tłumaczeń

W wersji 4.0 dodano możliwość wybierania języka tłumaczenia, o które oparty jest nasz WordPress. Teraz dodatkowo będzie można z poziomu panelu administracyjnego na dodanie kolejnych wersji językowych. To rozwiązanie jest właściwie uzupełnieniem poprzedniej funkcjonalności.

Nowe tytuły

Z myślą o wtyczkach i by nie duplikować tytułów, zmieniono sposób tworzenia tagu <title></title>, więcej detali znajduje się na tej podstronie.

I nieco więcej

To w zasadzie najważniejsze zmiany dla zwykłego użytkownika WordPress. Pozostałe modernizacje WordPress’a 4.1 dotkną takich aspektów jak:

  • instalacja i aktualizacja wtyczek czy szablonów otrzyma najpewniej odświeżony interfejs
  • sposób zarządzania mediami na urządzeniach mobilnych powinien także zostać usprawniony

Dla odważnych i mających nieco czasu wersja beta 1 już jest gotowa do testów. Do mnie trafiają zmiany związane z selectboxami, które nie pozostaną bez znaczenia na komfort pracy no i tryb pełnoekranowy, który mimo, że raczej gadżet, to jednak trafia do mnie jako do prawdziwego Geeka.