Usprawniony edytor

1
Zmiany w wersji 3.9 objęły w dużej mierze edytor. Poddano go ogólnej optymalizacji, tj. szybszy, sprawniejszy i co najciekawsze pojawiła się legenda, że tekst przeklejony z microsoftowego Worda – nie rozjedzenie się ;-)

Edycja obrazków

Edytor w nowej wersji ma także znosić lepiej edycję obrazków, a także ich skalowanie. Teraz by pomniejszyć obrazek umieszczony we wpisie wystarczy chwycić element za narożnik i przeciągnąć kursorem myszy w odpowiednim kierunku. To dobra wiadomość, gdyż w poprzednich wersjach przeglądarka Chrome sobie nie najlepiej z tym radziła. Ponadto dodano możliwość umieszczania zdjęć we wpisie metodą drag’n’drop.

Nowa galeria

gallery

Zmieniono także sposób działania galerii w WordPress. To niby drobiazg, ale jak bardzo ułatwiający życie. Wcześniej jeśli publikowaliście kilka plików graficznych w zbiorczy sposób, za pomocą galerii to w edytorze wizualnym pojawiał się wielki box z informacją, że jest to galeria i ot tyle. Teraz box pojawi się także, niemniej z podglądem umieszczonych zdjęć. W końcu, rzekłbym.

Nowa obsługa szablonów

theme

Kolejna zmiana dotyczy funkcjonalności obsługi szablonów w WordPress. Tutaj zmodernizowano dotychczasowy system, a nowe rozwiązanie pozwala na wygodne przeszukiwanie zainstalowanych motywów. Twórcy oddali nam także możliwość posortowania dostępnych, zewnętrznych szablonów na nowe i popularne.

Co dalej?

Ponadto zmiany objęły także możliwość zagnieżdżania multimediów we wpisach. Od wersji 3.9 możesz dodawać proste playlisty opublikowanych materiałów audio czy video. Do tego wszystkiego zmieniono także zarządzania widgetami, gdzie dodano możliwość ich podglądu na żywo. Do tego wszystkiego zaktualizowano wszystkie wersje wykorzystywanych bibliotek, a także zoptymalizowano bazę danych.

Sami widzicie, zmian kilka jest. Niemniej z perspektywy zmieniającego się numerka wersji, to w zasadzie jest ich niewiele i raczej nie rewolucjonizują one poczciwego WordPressa. Zresztą słusznie, bo WP rewolucji nie potrzebuje :-) Dodam na koniec, że jeśli korzystacie z dodatkowych wtyczek do samego edytora (dodatkowe funkcjonalności, pluginy), to mogą wystapić problemy z ich działaniem.