Nowy system Huawei - zdążą i osłabią Google?

Nowy system Huawei – zdążą i osłabią Google?

Opublikowano 22.05.2019 11:35 -


Huawei zostało odsunięte od usług Google, w tym Androida. To jednak wiemy już od paru dni. Następnie firma otrzymała 90 dni wsparcia dla systemu operacyjnego. Te trzy miesiące mogą być zbawienne dla Huawei. Dokładnie tyle czasu dostali na stworzenie (dokończenie) swojego systemu.

A system ten jest podobno przygotowywany już od dawna. Miałby zostać uruchomiony już jesienią tego roku i co ważne obsługiwać ma on aplikacje na Adroida (natywnie). Pierwsze prace nad autorskim systemem Huawei zostały rozpoczęte już w 2012 roku.

Po Huawei to DJI może być następne

Przez niespełna siedem lat nie udało się dopracować systemu, a teraz ma się to odbyć w przeciągu wspomnianych trzech miesięcy. Zapewne dział HR Huawei pracuje aktualnie na najwyższych obrotach, aby ściągnąć developerów, gotowych podjąć się tego zadania.

Kryzys między Stanami Zjednoczonymi a Huawei trwa już od kilku miesięcy, a swoje apogeum osiągnął w miniony weekend po decyzji prezydenta USA. Teoretycznie firma mogła przewidzieć wydarzenia i przygotować plan B już wcześniej, jednak liczyła najwidoczniej na przełamanie w stosunkach z USA. Teraz kiedy widmo upadku i braku dostępu do Androida zajrzało Chińczykom w oczy, wszystkie ręce zostały rzucone na pokład.

To koniec Huawei? Intel, Qualcomm i inni odcinają się od firmy!

OS Huawei – obsługa aplikacji z Androida

Na tę chwilę nazwa systemu operacyjnego od Huawei nie jest jeszcze znana. Wiemy na pewno, że będzie on obsługiwał natywnie aplikacje z Androida. Tak twierdzi dyrektor generalny Huawei, Richard Yu. Obsługa taka robi wrażenie, a dodatkowo programiści mogą optymalizować apki, tak aby bez problemu funkcjonowały na nowym systemie, a nawet mogą być jeszcze bardziej wydajne.

Data premiery również nie jest znana, ale jest ona narzucona niejako przez 90-dniowy okres przejściowy. Huawei musi po prostu zdążyć do tego czasu. Owszem, jest opcja, że kiedy Google wycofa wsparcie dla Androida na Huawei, to firma będzie sama wypuszczać łatki, ale jest to rozwiązanie prowizoryczne.

Sukces Huawei – porażką Google?

Bez wątpienia jest to ciężki okres dla Huawei. Żywot chińskiego giganta technologicznego został przedłużony o 90 dni, pytanie, czy będzie to zbawienny okres, czy przedłużona agonia? Jeśli system zda egzamin i się sprawdzi, może to być paradoksalnie cios dla Google. Łatwo można sobie wyobrazić, że inne chińskie firmy (Xiaomi, Oppo) przejdą na rodzimy OS. Android może wtedy stracić dość duży udział w rynku, który jak dotąd był zarezerwowany właśnie dla Androida i iOS.

Wieści z Rozładowani.pl