Chociaż wydawałoby się, że dzięki przeciekom o czwartej generacji Pixela wiemy już niemal wszystko, tym razem nadszedł czas na potwierdzenie pewnych informacji przez samych twórców. Nowe wideo opublikowane dziś przez Google pokazuje kilka nowych funkcji czwórki, wśród ich potwierdzona obecność Face ID oraz „Motion Sense”.

https://youtu.be/KnRbXWojW7c

R E K L A M A

I to właśnie „Motion Sense” zapowiada się najciekawiej. Opierająca się na technologii Soli (zaprezentowanej przez Google po raz pierwszy na I/O 2016) funkcja odczytuje gesty wykonane za pomocą ruchu dłoni i przekłada je na kontrolę oprogramowania. Z wideo dowiadujemy się, że w ten sposób będziemy mogli m.in. sterować odtwarzaczem audio, budzikiem czy przychodzącymi powiadomieniami o rozmowach telefonicznych. Jak zapewnia jednak Google, wkrótce dojdą do tej listy także kolejne funkcje.

O ile opcja sterowania urządzeniem za pomocą czytnika ruchu zapowiada się naprawdę nieźle (pewnie przez to, że przywodzi na myśl firmy szpiegowskie z ubiegłego dwudziestolecia), o tyle odblokowywanie smartfona za pomocą twarzy na pierwszy rzut oka trąci nieco rokiem 2017. Jak zapewnia jednak Google, o ile w przypadku konkurencji rozwiązanie to jest raczej ciekawostką o nieco wątpliwej skuteczności, nowy Pixel wznosi je na zupełnie nowy poziom. Wszystko za sprawą wspomnianej wcześniej technologii Soli, dzięki której mechanizm rozpoznania twarzy działa szybciej i dużo bardziej precyzyjnie.

Ten rodzaj uwierzytelniania będzie służył także do logowania do aplikacji i korzystania z mobilnych płatności. Za zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i prywatności odpowiadać będzie znajdujący się w urządzeniu czip Titan M. Ma on przechowywać i przetwarzać dane związane z Face ID lokalnie, bez wykorzystania zewnętrznych systemów Google. 

Niestety, mamy także złe wieści. Wiemy już, że obie funkcje dostępne będą jedynie na wybranych rynkach. Jak na razie Google nie potwierdził, które kraje będą mogły z niej skorzystać. Obserwatorzy przewidują, że kolejne oficjalne informacje na temat Pixela pojawią się dopiero jesienią.