Nowy patent Apple może znacząco wpłynąć na rozwój technologii AR

Opublikowano 4.05.2020 8:00 -


System panoramicznego zapisu pola świetlnego będzie wykorzystany w przyszłych modelach iPhone’a i iPada. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi użytkownika urządzenia będą mogły tworzyć zaawansowaną wirtualną rzeczywistość.

Patenty Apple zawsze są gorącym tematem - niedawno wspominaliśmy o tym, że kolejne zapisy informują o tym, że firma pracuje nad możliwością używania smartfonów i tabletów pod wodą, a poprawione funkcje Face ID mają nam pozwolić na sterowanie obracaniem obrazu za pomocą pozycji twarzy. Tym razem Patently Apple odkrył, że gigant z Cupertino pracuje również nad technologią, która mocno zwiększy możliwości wirtualnej rzeczywistości.

Nowy iPhone SE pokazany! Tanio!

Nowe iPady Pro otrzymały już skaner LiDAR, który za pomocą wiązki światła mierzy otaczającą nas rzeczywistość. Tym razem okazuje się, że w przyszłości kolejnym dodatkiem będzie system panoramicznego zapisu pola świetlnego, który przełoży się na zaawansowany obraz 3D wyświetlany czy to na ekranie smartfona, tabletu, laptopa czy też okularów VR. Działanie ma się odbywać na zasadzie podobnej do kalibrowania elektronicznych kompasów w smartwatchach - użytkownik będzie poruszał smartfonem w geście znaku nieskończoności („kreślił ósemki w powietrzu”), co pozwoli na zapisanie obrazu z sześciu stopni swobody, a co za tym idzie stworzenie obiektów 3D.

Wirtualna rzeczywistość coraz prawdziwsza

Tradycyjna 360-stopniowa panorama często wykorzystywana w systemach AR jest „płaskim” obrazem otaczającego nas świata. Dzięki opisanemu systemowi smartfon lub tablet będą w stanie tworzyć zupełnie innych doświadczeń i pozwolą np. na zaglądanie za obiekty czy oglądanie ich z różnych stron. Przykładowym rozwiązaniem może być wirtualne umeblowanie wymarzonej kuchni czy jadalni - system z dużą dokładnością będzie w stanie pokazać nam jak sprawdzi się zaplanowana wymiana mebli i sprzętów.

Apple wprowadzi własne procesory do komputerów Mac

Apple już teraz ma spore osiągnięcia w kwestii „zabawy” rzeczywistością za pomocą urządzeń mobilnych - wspomniany już skaner LiDAR obrazuje odległości i rozmiar przedmiotów, dzięki czemu ze sporą dokładnością możemy używać miarki wbudowanej w aparat iPada PRO (przekłada się to przykładowo na stosunkowo proste programy wstawiające nam przedmioty do pokoju). Patrząc na patenty okraszone jabłkowym logo nietrudno wyobrazić sobie, że w niedługiej przyszłości będziemy świadkami dużego skoku w rozwoju technologii AR.

Wieści z Rozładowani.pl