Nowy mobilny Facebook w HTML5

Nowy mobilny Facebook w HTML5

Opublikowano 11.10.2011 17:25 -


Facebook uruchomił nową mobilną stronę serwisu. Kierowana jest do użytkowników smartfonów i innych urządzeń z ekranami dotykowymi. Widać, że strona nie jest pisana od podstaw (tj. widać w niej elementy z tradycyjnej strony mobilnej), ale właściwie to nie wada. Przeciwnie!
Zostawiono sprawnie działające elementy, usunięto te, które w starej wersji sprawiały najwięcej kłopotów (np. pasek menu) i zastąpiono je lepszymi, bardziej wydajnymi. Ponadto nowa wersja napisana jest w HTML5. Ale czy działa ona dobrze w połączeniu z tą technologią?

Jak najbardziej tak! W przeciwieństwie do wielu innych serwisów mobilnych, opartych na HTML5 Facebook Touch działa szybko i sprawnie. Testowałem go na iPhone 4 i iPhone 3G (poniżej zrzut z tego drugiego) i nie odnotowałem żadnych lagów, tudzież błędów.

Facebook Touch od strony techniczej jest całkowitym przeciwieństwem aplikacji GMail (również napisanej w HTML5). Sterowanie tą drugą jest trudne, często się zawiesza, odmawia posłuszeństwa a korzystanie  z niej na starszych urządzeniach (np. iPhone 3G) jest właściwie niemożliwe.

Oprócz tego Facebook upublicznił w końcu natywną aplikację na iPada. Tylko jak to się ma do słów Zuckerberga, który ok. półtora roku powiedział, że iPad to nie jest urządzenie mobline, więc Facebooka dla niego nie będzie… ?

Wieści z Rozładowani.pl