Nowy iPhone bez rewolucji, Apple poskąpiło kasy!

Nowy iPhone bez rewolucji, Apple poskąpiło kasy!

Opublikowano 26.06.2019 8:33 -


To nie jest tak, że nowe iPhony mają słabe aparaty fotograficzne. Mają je bardzo dobre, ale nie oferują tego, czego życzyliby sobie klienci. Świetne, jasne zdjęcia w nocy i spory optyczny zoom — to jest to, co aktualnie ekscytuje użytkowników. Apple miało szanse, zostawić w tyle konkurencję pod każdym innym względem. Niestety gotowe rozwiązanie było za drogie.

Ostatnimi czasy po sieci krążyły plotki, że Apple ma asa w rękawie i pokaże rewolucyjne rozwiązania z zakresu mobilnej fotografii. Nie chodziło o kolejne oczka aparatu, ich mechanizmy czy specjalne algorytmy jak w przypadku Google. To technologia kwantowej kropki.

Kwantowe kropki wszystko zmienią

Nie będę tłumaczył, czym jest technologia Quantum Dot, w sieci można znaleźć naprawdę wiele opracowań na ten temat (chociaż ja czytając je, znalazłem więcej pytań niż odpowiedzi). Skupmy się na tym, jakie korzyści przynosi nam, czyli konsumentom ta technologia.

Zakres techniczny, w którym można korzystać z kwantowych kropek, jest naprawdę olbrzymi. Możemy stworzyć dzięki nim dokładniejsze markery medyczne, które śledzić będą choroby i wirusy. Można tak jak Samsung wykorzystać je do tworzenia świetnych ekranów w telewizorach.

Pomysł Apple dotyczył jednak matryc światłoczułych, które można by wykorzystać w iPhonach i iPadach. Takie matryce uzyskują sporą przewagę nad tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi na krzemie. Lista zalet jest ogromna i można powiedzieć, że taka matryca w telefonie byłaby lepsza od wszystkiego, co dotychczas zobaczyliśmy.

Kontrakt na 22 miliony dolarów zerwany przez Apple

Pierwszy raz o umowie Apple i brytyjskiej placówki badawczej Nanoco można było usłyszeć na początku 2018 roku. Wtedy obie firmy podpisały umowę, którą przedłużono na aktualny rok. Dzięki grantom z tej umowy Nanoco rozbudowało obiekt badawczy w Cheshire.

Teraz poinformowano, że jeden ze strategicznych klientów z USA, który miał być odbiorcą technologii Nanoco, wycofał się z dalszej współpracy. Apple potwierdziło wycofanie się z umowy opiewającej na 22 miliony dolarów. Nie podano dokładnego powodu, ale przedstawiciele Nanoco twierdzą, że nie ma to nic wspólnego z efektami pracy czy jakością opracowanych technologii.

Zdaniem wielu analityków powód jest prosty. Technologia Quantum Dot dla matryc fotograficznych wykorzystywanych w iPhonach jest na razie zbyt droga dla firmy z Cupertino.

Wieści z Rozładowani.pl