Nowy font w iOS9, zauważyliście?

Nowy font w iOS9, zauważyliście?

Opublikowano 18.09.2015 10:07 -


Nowości zapowiedziane na WWDC były całkiem interesujące, jednak dla siebie szlagierów nie znalazłem. Jedynie to co mnie zastanawia, to dzielenie okna na iPadzie, które w codziennym użytku może się okazać bardzo wygodne (połączenie gadającego jutuba w okienku i przeglądanie treści). Niestety akurat tej opcji nie będzie mi dane przetestować, gdyż nie zamierzam aktualizować swoje iPada, gdyż szkoda mi by stracił na wydajności, a jak wiem, każdy nowy numerek systemu operacyjnego raczej jego sprawności nie poprawia. Pośród tych wszystkich zmian pojawił się także nowy domyślny font, który jest dość ciężko zauważalny, ale jednak wprawne oko zauważy.

fnt987

Po zainstalowaniu iOS9 właściwie pierwszą różnicą, którą wychwyciłem, to że powiększyli domyślny font we wiadomościach czy mejlu. Po krótkich obserwacjach okazało się, że to nie tylko jego rozmiar uległ zmianie tylko krój, zdradził to inny wygląd chociażby przecinków. No tak, Apple zmieniło domyślny font z Helvetica Neue, do własnego: San Francisco.

Występuje on w dwóch rodzajach, domyślnym i wersji Compact, przeznaczonej ponoć dla Apple Watch. Różnica do wychwycenia poniżej, na przykładowych wiadomościach z iOS i iOS9.

iOS8:

ios8

iOS9:

ios9

Pytanie, które się nasuwa, to czy faktycznie zmiana była niezbędna. Oczywiście podyktowane to było z pewnością kwestią związaną z umieszczeniem bardziej zwartej ilości informacji na wyświetlaczu zegarka (wersja Condensed). Pozostałe urządzenia dostały rykoszetem?

Ciężko powiedzieć, mi osobiście zdecydowanie bardziej podobała się Helvetica Neue. Oczywiście wszystko pewnie jak zwykle rozbije się o kwestie gustu… i przyzwyczajenia. Pewnie o kosmetycznych zmianach zapomnę po kilku tygodniach, a jakie jest Wasze zdanie?

Wieści z Rozładowani.pl