Zmiany na Filmwebie. Użytkownicy (jak zwykle) niezadowoleni

Zmiany na Filmwebie. Użytkownicy (jak zwykle) niezadowoleni

Opublikowano 16.01.2020 14:48 Aktualizacja: 16.01.2020 15:03 -


15 stycznia Filmweb ogłosił, że portal wkroczył w kolejny etap istnienia, doczekując się nowych funkcji oraz zmian estetycznych. Na najpopularniejszej polskiej stronie o kinematografii wprowadzono nowy wygląd kart filmów i seriali oraz dodano oceny uznanych krytyków, dzięki którym użytkownicy mogą skontrować odczucia zwykłych widzów z wrażeniami profesjonalistów, które (jak wiadomo) bywają bardzo rozbieżne.

Środowisko użytkowników Filmwebu nie słynie z otwartości. Wystarczy spojrzeć na komentarze pod pierwszą lepszą oficjalną recenzją czy newsem, by przekonać się, że znajdują się tam wypowiedzi głównie negatywne. Anonimowi, kryjący się za nickami ludzie bez jakichkolwiek zahamowań obrażają i krytykują redaktorów oraz siebie nawzajem, często w ogóle nie odnosząc się do zawartości komentowanej produkcji. Pod postami informującymi o zmianach w portalu jest nawet gorzej. Każda kolejna aktualizacja, czy udoskonalenie spotykają się z falą hejtu.

Najnowsze zmiany również nie przypadły użytkownikom do gustu. Krytykują zmiany kart filmów oraz seriali, które od teraz pozwalają na oceny nie tylko tytułów jako całości, ale również poszczególnych epizodów. Oberwało się także wspomnianej możliwości zestawienia ocen widzów z ocenami uznanych i aktywnych krytyków — tutaj zarzuty to przede wszystkim dobór tychże profesjonalistów (innymi słowy: jeżeli jakiś użytkownik nie lubi danego krytyka, czyli się z nim nie zgadza, to uważa, że nie powinno się go dodawać do profesjonalistów, bo on się z nim przecież nie zgadza). Niezadowolenie z tego elementu wydaje mi się o tyle zabawne, że z lubością korzystamy przecież z takiego Rotten Tomatoes czy Metacritic, zupełnie nie wnikając, kto tam kryje się pod mianem profesjonalnych krytyków.

Pod newsem o wprowadzonych zmianach najczęściej krytykowanym elementem zmian jest jednak estetyka strony. Filmweb wyraźnie stara się nadążać za trendami w tym zakresie, stawiając na minimalistyczne, proste i duże elementy, które pociągają za sobą niestety konieczność scrollowania. Według użytkowników zmiany wpłynęły negatywnie na przejrzystość i użyteczność strony. Oto kilka komentarzy:

Wszystko jest tak duże i powiększone jakbyście to robili dla ślepych. Może powiększcie to jeszcze o jakieś 200% żeby wszyscy widzieli. Wcześniej było milion razy lepiej. (Ergath)

jest coraz gorzej z tą stroną tamte były proste i szybkie do odczytania te są natomiast beznadziejnie zrobione (kedziawiktorek)

Czemu to wszystko jest takie olbrzymie? Zróbcie to chociaż mniejsze albo włączcie w profilu opcję wyłączania niektórych ficzerów. (Pauleta)

Cała strona jakiegokolwiek serialu czy filmu wygląda koszmarnie, brzydko, totalnie nieintuicyjne. Trzeba kilometry zjeżdżać do dyskusji. (LoveRiggs)

Zmieńcie programistę bo nie da się na to patrzeć, wszystko nieczytelnie i bez głowy ale jak chcecie mieć odpływ użytkowników to wasza sprawa…. (Slobi)

Jeżeli o mnie chodzi, to do zmian estetycznych mam stosunek neutralny — trzeba się będzie po prostu przyzwyczaić. Cieszy mnie jednak obecność ocen krytyków. Wierzę bowiem, że krytyka ma sens zwłaszcza wtedy, gdy widz znajdzie “swojego” profesjonalistę, czyli kogoś, kto ma podobny gust i wrażliwość. Teraz będzie to po prostu łatwiejsze — wystarczy sprawdzić oceny najważniejszych dla siebie filmów i znaleźć tego kogoś, kto najwyraźniej nadaje na podobnych falach. Raduje mnie również niezmiernie, że dostanie się do forum użytkowników, wymaga teraz tyle scrollowania. Część komentarzy użytkowników jest aktualnie tak wyraźnie oddzielona od reszty, że szansa na to, że niechcący zapuszczę się w tej rejony, zmalała niemal do zera. Uff!

A co Wy sądzicie o zmianach wprowadzonych na Filmwebie?

Wieści z Rozładowani.pl