Nowy Chrome zyska funkcję zwiększającą bezpieczeństwo

Opublikowano 14.08.2020 10:05 -


Wersja 86 popularnej przeglądarki Chrome ma zawierać dodatek, który będzie skracał adresy URL. Wszystko po to, aby przeciwdziałać oszustwom i phishingowi rozprzestrzenianymi za pośrednictwem fałszywych adresów oraz edukować użytkowników.

Internet jest źródłem wielu ciekawych i przydatnych rzeczy, ale też zagrożeń czyhających na użytkowników. Nie chodzi tylko o ewentualne wirusy, malware, czy ransomware, ale także o oszustwa i phishing. Znaczna ich część odbywa się za pośrednictwem fałszywych adresów URL, które wyglądają podobnie do tych, które znają użytkownicy. Często się zdarza, że przekazany użytkownikowi link jest tożsamy z tym, który jest mu znany, a tak naprawdę zawiera literówkę, dodatkową literę albo inne dodatki, które prowadzą do strony podszywającej się pod właściwą i wyłudzających informacje. Z takimi działaniami chce walczyć Google. Dlatego też w wersji 86 przeglądarki Chrome pojawi się odpowiedni dodatek, który skraca adres strony.

Skracanie URL w Chrome

Chrome 86 będzie skracać adres URL

Google zauważa powyższe zagrożenia dla użytkowników, a także to, że inne przeglądarki ze względów bezpieczeństwa, skracają adres URL wyświetlany użytkownikowi. Z tego powodu rozpoczęło testy sposobów wyświetlania ścieżek adresów URL na paskach adresu w Google Chrome. Na razie eksperyment będzie przeprowadzany w wersji desktopowej przeglądarki. Po przejściu na konkretną stronę Chrome skróci adres do domeny. W ten sposób firma chce sprawdzić, czy działanie pomoże zwrócić użytkownikom uwagę na to, jakie strony odwiedzają i na jakie adresy przechodzą, a co za tym idzie, ustrzeże ich to przed oszustwami i phishingiem. Dopiero po najechaniu kursorem na pasek adresu, cały URL zostanie zaprezentowany użytkownikowi. Możliwe będzie także pokazywanie całego adresu poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pasku i wybranie opcji "Zawsze pokazuj pełne adresy URL”. Google podaje, że funkcja skracania adresów zostanie udostępniona wybranej grupie osób. 

Menu w Google Chrome

Każda, nawet najmniejsza forma poprawy bezpieczeństwa jest ważna

Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa. Dlatego też warto docenić wszelkie starania, nawet najmniejsze, które będą wpływać na bezpieczeństwo użytkowników oraz ich edukację w tym zakresie. Wszak adresy URL mogą prowadzić do fałszywych stron banków, czy innych instytucji, a po wpisaniu na nich swoich prawdziwych danych do logowania, możemy być narażeni na utratę pieniędzy lub przekazanie naszych danych osobom trzecim.

Źródło: Google

Wieści z Rozładowani.pl