Nowy Chrome pozwoli na obejście limitu darmowych artykułów na portalach

Nowy Chrome pozwoli na obejście limitu darmowych artykułów na portalach

Opublikowano 18.06.2019 9:56 -


Płatne subskrypcje na portalach internetowych są coraz bardziej popularne. Serwisy łatają w ten sposób budżety, a wprowadzenie płatności za czytanie tłumaczą chęcią podniesienia poziomu tworzonych treści. Przeglądarka Google Chrome zdaje się walczyć z takimi serwisami. Kolejne wersje dają nam coraz to nowsze możliwości obejścia takich limitów.

Wiele serwisów oferuje kilka tekstów w wersji darmowej, po to, żeby czytelnik mógł ocenić ich jakość i zdecydować, czy chce płacić za dostęp. Internauci znaleźli dzięki Chrome obejście takiego ograniczenia. Wystarczyło przejść w tryb incognito w przeglądarce. W Safari lub Firefox jest to tryb prywatny.

Obejście takie jest możliwe, ponieważ taki tryb blokuje tymczasowo możliwość danej witryny do odczytu bądź zapisu plików cookie. Przez to wydawca nie jest w stanie ustalić, czy przekroczyliśmy już swój miesięczny limit artykułów dostępnych za darmo. Takie rozwiązanie pozwala czytać nieograniczoną ilość tekstów, ale nie wszędzie. Przykładowo The New York Times szybko załatał taką lukę, kiedy to w lutym tego roku zablokował całkowicie możliwość czytania za darmo w trybie incognito. Dla programistów jest to banalna sprawa, wystarczy kilka linijek kodu, aby „zdiagnozować” czy czytelnik jest w trybie incognito, czy też nie. Wystarczyło wykryć czy API FileSystem w Chrome jest włączony, czy nie (odpowiada on za pliki cookie i ich przechowywanie).

Chrome 75 dostępny do pobrania. Zobacz co nowego!

Nowa wersja przeglądarki Chrome 76, której wersja beta właśnie się pojawiła, otrzymała zmiany w implementacji interfejsu API. Z tego powodu serwisy nie będą w stanie wykryć, czy użytkownik ma włączony tryb incognito. Zapewne będzie to chwilowe rozwiązanie, bo teraz piłeczka jest po stronie wydawców, którzy zapewne już pracują nad wyjściem z tej sytuacji.

Wersja Google Chrome 76 oficjalnie zadebiutuje 30 lipca. Oprócz wspomnianej zmiany Google wprowadza inne poprawki. Wyłączony domyślnie zostanie Flash (będzie można go włączyć w opcjach). Chrome 76 pozwoli również na instalację aplikacji webowych na pulpicie czy obsługę trybu ciemnego w witrynach.

Wieści z Rozładowani.pl