Nowy Bootstrap w wersji alfa już w sieci - co nowego?

Nowy Bootstrap w wersji alfa już w sieci – co nowego?

Opublikowano 12.08.2016 10:21 - 3


Bootstrap to najpopularniejszy framework Front-End, ułatwiający w znacznym stopniu budowę responsywnej strony WWW. Do sieci trafiła 4ta już wersja tego frameworka, która aktualnie jest jeszcze w fazie alfa. Jeżeli jesteście ciekawe co nowego przygotowali dla nas twórcy Bootstrapa to zapraszam do lektury. 

W porównaniu do poprzedniej wersji źródłowym pre-procesorem czwartej odsłony jest SCSS zamiast LESS’a. Jednostki główne używane przez framework to rem oraz em zamiast px używanych w poprzedniej wersji. Zmieniono również standardowy rozmiar czcionki z 14 do 16px oraz dodano nowy Grid „xl” przez co grid xs wspiera teraz urządzenia do 480px szerokości, oznacza to tyle, że przeskoczono o klasę wyżej np. .col-md-6 v3 w .col-lg-6 v4. Z minusów można na pewno dopatrywać się pozbawienia wsparcia dla przeglądarki IE8 oraz systemu iOS6 przez v4 Bootstrapa. 

Dodano możliwość używania możliwości flexboxów w systemie kolumn oferowanym przez framework ($enable-flex: true) dzięki czemu otrzymujemy m.in. możliwość wyśrodkowywania zawartości w pionie jak i poziomie. Dodano również opcje .table-inverse oraz .table-reflow. Kolejną istotną zmianą dzięki wykorzystaniu flexbox’ów jest oddanie responsywnych klas .text-{xs,sm,md,lg,xl}-{left,center,right} pozwalających na zarządzanie zawartością w zależności od rozmiaru urządzenia użytkownika. Twórcy zdecydowali się również na zastąpienie klasy .progress elementem <progress> do tworzenia tzw. progress barów.

To tylko niewielka część najbardziej istotnych zmian nowej wersji frameworka, zapraszam do zapoznania się z pełną dokumentacją dostępną na tej stronie oraz pełną listą zmian, samego bootstrapa natomiast pobrać możemy ze strony http://v4-alpha.getbootstrap.com/

Wieści z Rozładowani.pl