Facebook wprowadza kolejne nowości do swojego komunikatora WhatsApp. Użytkownicy aplikacji mobilnych będą mogli sprawdzać, czy wielokrotnie przekazywane informacje są prawdziwe. W wersji webowej WhatsApp można będzie korzystać z dostępu do Messenger Rooms. 

Nieprawdopodobne rzeczy zaczynają się dziać w obrębie Facebooka. Serwis, w ramach którego rozprzestrzenia się mnóstwo fałszywych informacji, wprowadza kolejne rozwiązania mające na celu walkę z tym zjawiskiem, nie tylko na głównym portalu, ale również w należących do niego aplikacjach. Ciekawe, czy takie działania zostałyby podjęte przez Facebooka, gdyby nie pandemia koronawirusa, powstałe w jej wyniku dezinformacje oraz próby innych firm walki z fake newsami. Facebook będzie próbował walczyć z tego typu informacjami, które są przekazywane poprzez komunikator WhatsApp.

Nowości w WhatsApp

Sprawdzanie kontekstu wielokrotnie przekazywanej informacji

Mnóstwo razy słyszeliśmy, że wielokrotnie powtarzana nieprawdziwa informacja, może być odbierana jako prawdziwa. Przedstawiciele Facebooka odpowiedzialni za WhatsAppa też to wiedzą. Dlatego też najnowsza aktualizacja mobilnych wersji WhatsApp na Androida i iOS oraz WhatsApp Web, wprowadza nowe rozwiązanie w tym zakresie. Wiadomości, które są wielokrotnie przekazywane, będą oznaczone specjalną ikoną. Dzięki temu użytkownicy mają się domyślić, że przekazywana informacja nie została stworzona przez rozmówcę. Oprócz tego, obok takiej wiadomości pojawi się dodatkowa ikona lupy. Po jej kliknięciu przesłana wiadomość będzie wyszukiwana w wyszukiwarce Google w celu jej weryfikacji. Zabieg ma na celu wywołać w użytkownikach chęć sprawdzenia, czy wielokrotnie przekazywane informacje są prawdziwe, czy wprowadzają w błąd. Oczywiście zachowano tutaj pewne względy bezpieczeństwa i prywatności, więc wiadomość nie będzie sprawdzana w obrębie WhatsAppa, tylko za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Niestety omawiana nowość została wprowadzona na razie tylko w Brazylii, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. 

Messenger goni Zooma?Messenger Rooms dostępne publicznie

Obsługa Messenger Rooms w WhatsApp Web

Z kolei serwis The Indian Express informuje o kolejnej nowości, która pojawia się w WhatsApp Web. To obsługa Messenger Rooms z poziomu WhatsAppa. Wydawałoby się, że to zbędna funkcja, przecież od tego jest Messenger. Jednak tego typu zachowanie Facebooka potwierdza chęć zintegrowania WhatsAppa z głównym portalem. The Indian Express podaje, że utworzenie pokoju możliwe jest z okna głównego aplikacji, a także wewnątrz trwającego czatu na WhatsAppie

Źródło: WhatsApp / The Indian Express