Piątek to czas odpoczynku, szczególnie jeśli tydzień był przesycony wszechobecnymi reklamami Black Friday. Dla tych, którzy planują spędzić wieczory przed ekranem, zebrałem nowości w serwisach streamingowych.

Tutaj skupiam się na tych produkcjach, które wskoczyły do HBO GO. Netflixowe nowości opisałem w osobnym wpisie, tam też sporo się pojawiło. Warto także przypomnieć, że już w przyszłym tygodniu w HBO GO pojawi się długo wyczekiwany trzeci sezon serialu Wataha, można zacierać ręce!

R E K L A M A

Cały Ralph – dokument (2019)

Obraz pokazuje życie i karierę jednego z najbardziej utytułowanych projektantów amerykańskiej mody. Portretuje mężczyznę, który urzeczywistnił amerykański sen i z niczego stworzył ikoniczną markę odzieżową. W obszernych i szczerych rozmowach Ralph Lauren mówi o swojej wizji czy trwającym blisko pół wieku małżeństwie. Opowiada też o swoich początkach. Tłumaczy też, jak nic niewiedzący o projektowaniu chłopak z Bronxu zbudował globalne imperium o wartości wielu miliardów dolarów. Film zawiera także kameralne wywiady m.in. z rodziną, kolegami i dziennikarzami. Reżyserką filmu jest wielokrotnie wyróżniona nagrodą Emmy Susan Lacy (Jane Fonda w pięciu odsłonach).

Kobieta na skraju dojrzałości – film (2011)

Mavis Gary (Charlize Theron) jest trzydziestosiedmioletnią rozwódką i pisarką powieści dla młodzieży, która ciągle rozpamiętuje czasy, gdy była królową balu maturalnego. Pewnego dnia postanawia wrócić do rodzinnego miasteczka w Minnesocie i odzyskać swoją szkolnego chłopaka (Patrick Wilson). Nie przeszkadza jej w tym wcale fakt, że mężczyzna ma żonę i właśnie został ojcem…Zdobywczyni Nagrody Akademii Charlize Theron (Mad Max: Na drodze gniewu) jako kobieta na życiowym zakręcie, która musi stawić czoła bolesnej rzeczywistości i w końcu dorosnąć. Czarna komedia w reżyserii czterokrotnie nominowanego do Oscara twórcy Juno Jasona Reitmana portretuje bohaterkę, która uporczywie próbuje cofnąć czas i jeszcze raz przeżyć swoją młodość. Obok Theron w filmie występują Patton Oswalt (Sekretne życie Waltera Mitty), dwukrotnie nominowany do Złotego Globu Patrick Wilson (miniserial HBO Anioły w Ameryce), Elizabeth Reaser (Saga „Zmierzch”: Zaćmienie) oraz Collette Wolfe (Interstellar).

Green Book – film (2018)

Rok 1962, USA. Tony Lip (Viggo Mortensen) jest pochodzącym z klasy robotniczej drobnym cwaniaczkiem z Bronxu, który zostaje szoferem Dona Shirleya (Mahershala Ali), wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka pochodzenia afroamerykańskiego. Mężczyźni wyruszają razem w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko. Z czasem jednak okazuje się, że ich pełna przygód podróż staje się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.Kameralny film drogi, którego fabuła koncentruje się na relacji dwóch mężczyzn wywodzących się z odległych, obcych klasowo światów. Akcja obrazu rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to rasizm królował na południu Stanów Zjednoczonych. Niezapomniane role tworzą Viggo Mortensen (nominacja do Oscara) oraz Mahershala Ali (zasłużona Nagroda Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego). W obsadzie pojawiają się także Linda Cardellini (Legalna blondynka), Sebastian Maniscalco (Dom wygranych) oraz Dimiter D. Marinov (serial Barry). Produkcja zdobyła aż trzy Oscary – w tym dla najlepszego filmu.

Dobro własne – film (2018)

1080 463 2

Elia (Sergio Rubini) jest ostatnim ocalałym mieszkańcem zniszczonej przez trzęsienie ziemi wioski Provvidenza. Mężczyzna odmawia porzucenia przeszłości i przesiedlenia się do Nuova Provvidenza. Dla Elii jego miasto wciąż żyje. Kiedy burmistrz nakazuje mu je porzucić, mężczyzna powoli zaczyna dawać za wygraną. Gdy jednak nagle wyczuwa obecność młodej kobiety o imieniu Noor (Sonya Mellah) – ukrywającej się w gruzach szkoły, w której jego żona straciła życie – Elia postanawia zostać strażnikiem zrujnowanego miasteczka nie zważając na konsekwencje.Poetyckie dzieło pokazujące człowieka w krytycznej sytuacji. Po tym jak jego życie legło w gruzach, główny bohater stara się poradzić sobie z traumą i odnaleźć utracony spokój ducha. Twórcą obrazu jest Pippo Mezzapesa (Annalisa), a głównych rolach występują Sergio Rubini (Pasja), Sonya Mellah (The Grintingales), Dino Abbrescia (Kilka słów o miłości), Francesco De Vito (Mission: Impossible III) oraz Teresa Saponangelo (Widzę to w twoich oczach). Na uwagę zasługują minimalistyczne, dopracowane zdjęcia.

Odcięci – film (2018)

1080 463 1 1

Podczas sekcji zwłok doktor Paul Herzfeld (Moritz Bleibtreu) w mózgu denata znajduje kapsułkę, zawierającą imię i numer komórki swojej córki Hannah (Barbara Prakopenka). Dziewczyna została porwana, a jej ojciec musi skontaktować się z niejakim Erikiem w celu uzyskania dalszych instrukcji. Telefon odbiera artystka o imieniu Linda (Jasna Fritzi Bauer). Właśnie znalazła ciało Erika na plaży na wyspie Helgoland, gdzie szaleje koszmarna burza. Herzfeld zdaje sobie szybko sprawę, że kolejne instrukcje mogą znajdować się w zwłokach chłopaka. Chcąc za wszelką cenę uratować Hannah, lekarz pragnie przekonać Lindę do przeprowadzenia sekcji zwłok. Mając tylko kontakt telefoniczny, dziewczyna zmuszona jest pokonać swój strach i dokonać niemożliwego.Niemiecki horror o niebanalnej fabule w reżyserii specjalizującego się w kinie grozy Christiana Alvarta (Pandorum). Pełna zaskoczeń i zwrotów akcji produkcja od początku wciska widza w fotel. W głównych rolach pojawiają się Moritz Bleibtreu (Biegnij, Lola, biegnij), Jasna Fritzi Bauer (Przetrąceni), Lars Eidinger (Personal Shopper), Fahri Yardim (Medicus) oraz Enno Hesse (Gdyby miłość była prosta). Klimatyczne zdjęcia w filmie w budują napięcie oraz atmosferę strachu i odizolowania.

Oko w oko z życiem – film (1998)

1080 463 2 1

Tragikomiczna opowieść o losach mężczyzny, który stara się udowodnić swoim rodzicom, że jest coś wart. Ten nietuzinkowy pod względem fabularnym i wizualnym obraz był pełnometrażowym debiutem reżyserskim charyzmatycznego aktora Vincenta Gallo (Arizona Dream, Tetro, Essential Killing – Puchar Volpi na MFF w Wenecji), który wcielił się także w postać głównego bohatera i skomponował muzykę do filmu. Gallo zajął się poważnie reżyserią w latach 90., i ma na koncie takie tytuły jak nominowany do Złotej Palmy Brązowy królik czy wyróżniony nominacją do Złotego Lwa Promises Written in Water. Do udziału w swoim pierwszym projekcie artysta zaprosił grono uznanych aktorów, w tym nominowaną do Złotego Globu Christinę Ricci (Wojna płci, Jeździec bez głowy, Monster), laureatkę Oscara Anjelicę Huston (Honor Prizzich, Naciągacze, Rodzina Addamsów), nominowanego do tej nagrody Mickeya Rourke (9 1/5 tygodnia, Harry Angel, Zapaśnik) i zdobywcę trzech nominacji do Złotego Globu, zmarłego w tym roku Bena Gazzarę (Anatomia morderstwa, Zabójstwo chińskiego maklera, Afera Thomasa Crowna). Oryginalne zdjęcia, nakręcone na taśmie stylizowanej na technikę filmową lat siedemdziesiątych, są dziełem Lance’a Acorda (Być jak John Malkovich, Między słowami). Obraz otrzymał liczne wyróżnienia na festiwalach kina niezależnego, w tym nominację do Independent Spirit Award i Głównej Nagrody w Sundance.