Chrome zapowiada jednak mniejsze obciążanie komputera, co ma wpłynąć na zużycie baterii w laptopach. Według prognoz Google nowa wersja wydłuży czas pracy na baterii nawet o 2 godziny. Hmm…

Mniejsze zużycie pamięci przez Google Chrome

Zużywanie energii przez Chrome jest spowodowane intensywnym działem w tle. Każda otwarta karta to spore obciążanie. Jak wiadomo ciężko jest otrzymać porządek w kartach i choćbym nie wiem, ile się starał, to zazwyczaj na koniec dnia pracy mam cały pasek zapełniony kilkudziesięcioma kartami.

Google Chrome wprowadza grupowanie kart – zobacz, jak korzystać

TheWindowsClub zasugerował, że w wersji Chrome 86 istnieje testowa funkcja. Ma ona wyłączać JavaScript i inne skrypty śledzące, które pracują w tle. Szybko przeprowadzono testy i okazało się, że przy otwarciu 36 zakładek w tle wydłużono pracę laptopa na baterii o dwie godziny. Kiedy natomiast na jednej z kart w tle otwarty był YouTube odtwarzający jakiś film, to czas pracy wydłużył się o nieco ponad pół godziny. To też jakiś zysk.

Na razie nie jest pewne czy i kiedy taka funkcja pojawi się w finalnej wersji przeglądarki, ale plusem jest, że Google wreszcie pomyślało o czymś takim. Dalej jest to jedna z najbardziej popularnych przeglądarek, a jakby jeszcze zżerała trochę mniej pamięci operacyjnej, to byłaby bliska ideałowi.

źródło: Engadget