Moja przygoda z Androidem zakończyła się co prawda dawno temu. Ale przyglądam się zmianom, które w nim zachodzą, bo niektóre są bardzo ciekawe. Niektóre sprawiają, że z sentymentem wracam pamięcią do czasów, kiedy to miałem swojego pierwszego smartfona z tym systemem. To był LG GT540 Swift. Już wtedy na forach dyskusyjnych można było znaleźć pierwsze modyfikowane ROM-y, chociaż wtedy w niewielkim zakresie. Dziś już raczej nie trzeba aż tak kombinować, bo czysty Android daje użytkownikowi naprawdę dużo możliwości. Niebawem pojawią się w nim kolejne ciekawe funkcje. Google właśnie przedstawiło ich listę. Niektóre z nich mogą cieszyć się uznaniem wśród użytkowników.

PasswordBreach Animation

Kontrola haseł

Na pierwszy ogień idzie funkcja dotycząca bezpieczeństwa. Użytkownicy iOS już ją dobrze znają, dlatego cieszyć może fakt, że Android również ją zyskuje. To sprawdzanie, czy wprowadzane przez nas hasło do konta zostało wcześniej gdzieś ujawnione. Jeśli tak, system zasugeruje dalsze działanie. Możliwość taka pojawi się na smartfonach z Androidem od wersji 9 wzwyż.

ScheduleSend.max

Harmonogram wysyłania wiadomości

Kolejną nową funkcją będzie harmonogram wysyłania wiadomości. Zostanie on udostępniony właścicielom urządzeń z Androidem 7 oraz wyższymi wersjami. Opcja pozwoli na przygotowanie wiadomości oraz ustawienie konkretnego czasu jej wysłania. Żeby móc z niej skorzystać, należy pobrać ze Sklepu Play aplikację Wiadomości i ustawić ją jako główną do wysyłania/odbierania wiadomości.

Assistant LockScreen Animated

Nowości w Asystencie Google i TalkBack

Zmian doczeka się także Asystent Google. Jego nowa wersja pozwoli na jeszcze więcej działań, kiedy smartfon z Androidem jest zablokowany. Google podaje, że wśród możliwości pojawia się wysyłanie wiadomości SMS, odtwarzanie muzyki, czy też zarządzanie alarmami. Usprawnienia dotyczyć będą także czytnika ekranu TalkBack, który pomaga w użytkowaniu smartfona osobom niedowidzącym. Pojawić się mają nowe gesty, a także zmiany w menu.

GoogleMaps NightMode.max

Ciemny motyw w Google Maps

To, co może ucieszyć wielu użytkowników Google Maps, to ciemny motyw, który nie będzie zależny od ustawień systemu. Możliwe będzie jego ustawienie zgodnie z naszymi oczekiwaniami w danej chwili. Stosowna funkcja pojawić ma się w ustawieniach aplikacji.

Android Auto Play A Game

Zmiany w Android Auto

Ciekawe nowości zyska również Android Auto. Użytkownicy będą mogli ustawiać niestandardowe tematy powiązane z motoryzacją. Ci, którzy w autach mają większe wyświetlacze, będą mogli je podzielić. Na jednej części będzie prezentowana nawigacja, na drugiej ikony sterowania multimediami. Na ekranie głównym prezentowane będą również skróty.

Źródło: Google


Posłuchaj nas!