Dlaczego oczyszczanie powietrza jest ważne?

Smog stanowi w Polsce drugi po paleniu papierosów najczęstszy powód zgonów z przyczyn nienaturalnych. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza zwiększa ryzyko przewlekłych chorób układu oddechowego, m.in. przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy czy chorób płuc.

Występujące w nim wielonienasycone węglowodory aromatyczne (np. benzopiren) podrażniają oczy, nos, gardło czy oskrzela. Węglowodory te są również związkami kancerogennymi, posiadającymi właściwości mutagenne. Duże zagrożenie niosą także zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu w formie stałej.

Cząsteczki pyłów zawieszonych sprzyjają rozwojowi miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego. Powodują także alergie, zapalenia spojówek, uporczywy kaszel i suchość w gardle. Oprócz wyżej wymienionych objawów, często obserwuje się także pogorszenie nastroju i koncentracji. Najbardziej wrażliwe na zanieczyszczone powietrze są osoby o obniżonej odporności, dzieci lub osoby starsze.

Klarta Forste – Uniwersalny oczyszczacz na każdą kieszeń

Klarta Forste 3 to kontynuacja najbardziej znanego modelu warszawskiej firmy. Klarta Forste 2 dała się poznać jako urządzenie, który poważnie traktuje temat jakości powietrza, opierając mechanizm swojego działania o restrykcyjne normy. Urządzenie za złe uznaje powietrze, którego wartość PM2,5 przekracza 15 ug/m3.

To właśnie dobrze skonfigurowany tryb automatyczny w połączeniu ze skutecznością filtracji (zestaw 3 filtrów: EPA E11, węglowy i wstępny) sprawiły, że Forste 2 okazała się być sporym sukcesem sprzedażowym.

Klarta Forste 3 czerpie z najlepszych cech poprzednika, udoskonalając niektóre z mechanizmów działania.

10 % większa wydajność przy jednocześnie cichszej pracy

oczyszczacz powietrza klarta forste 3 do sypialni

Klarta Forste 3 Black w sypialni

Wykorzystywany przez Forste 3 bezszczotkowy silnik NIDEC oferuje większą wydajność oczyszczania, zachowując jednocześnie cichą pracę. Współczynnik CADR (wartość wydajności oczyszczania) w Forste 3 to 300 m3/h, a więc niemal o 10% więcej niż w poprzednim modelu.

Głośność nowej generacji Forste to 24 do 54 decybeli. Przy najwyższych prędkościach urządzenie generuje szum, porównany do głośności zwyczajnej rozmowy. Pracując w najniższym trybie, Forste 3 jest niemal niesłyszalna.

Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, nowy model cechuje również atrakcyjny stosunek wydajności oczyszczania do ceny urządzenia (oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 dostępny jest obecnie za 749 zł w sklepie Klarta.pl).

Dlaczego nawilżanie powietrza jest ważne?

ewaporacyjny nawilzacz powietrza klarta humea w pokoju dziecka

Nawilżacz Klarta Humea w pokoju dziecka

W trosce o własne zdrowie powinniśmy dbać nie tylko o czystość, ale i odpowiednią wilgotność powietrza. Wpływa ona bowiem istotnie na funkcjonowanie organizmu, oddziałując na układ oddechowy, pokarmowy czy krążenia.

Zbyt suche powietrze przyczynia się do pieczenia oczu, bólów głowy, pierzchnięcia ust czy wysuszenia śluzówki gardła i nosa, która stanowi naturalną ochronę przed pyłami, bakteriami i alergenami.

Zbyt wilgotne powietrze sprzyja z kolei namnażaniu grzybów i pleśni, które mogą powodować choroby zatok czy dolegliwości dermatologiczne.

Dlatego też odpowiednia wilgotność otoczenia ma dla naszego organizmu tak duże znaczenie. Zgodnie z normą PN-78/B-03421 poziom wilgotności powinien wynosić w budynku nie mniej niż 30%. Za optymalny dla człowieka uznaje się 40-60%.

Klarta Humea – prosta obsługa, bezpieczne nawilżanie

Humea to model najkrócej goszczący w gamie Klarty. Dostępny od września 2019 ewaporacyjny nawilżacz powietrza był przez wiele miesięcy starannie dopracowywany, a jego finalna wersja mocno stawia na bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

nawilzacz powietrza klarta humea z dzieckiem

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea z Olą

Filtr nawilżacza Klarta Humea pokryty jest solami antyseptycznymi, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Ponadto dzięki zastosowaniu funkcji osuszania filtra, w momencie braku wody urządzenie informuje użytkownika o potrzebie uzupełnienia zbiornika, zaś wentylator pracuje w dalszym ciągu przez kilka godzin, aby osuszyć filtr. Funkcja ta również minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Prosta i intuicyjna w obsłudze Humea wyposażona jest w higrostat, dzięki któremu nawilżacz jest w stanie automatyczne dostosować intensywność swojej pracy do wartości wilgotności zaprogramowanej przez użytkownika. Klarta Humea kosztuje obecnie 399 zł.

Nawilżacze ewaporacyjne – zdrowe nawilżanie powietrza

Humea należy również do nawilżaczy ewaporacyjnych, które do swojego działania wykorzystują naturalny proces odparowywania chłodnej wody. Powietrze przechodzi przez pojemny filtr. W środku, za sprawą wentylatora, wilgoć z filtra oddawana jest do pomieszczenia.

ewaporacyjny nawilzacz klarta humea

Panel dotykowy w ewaporacyjnym nawilżaczu Klarta Humea

Nawilżacze ewaporacyjne pozwalają korzystać z bieżącej wody z kranu, co wpływa na wygodę użytkowania jak i koszt eksploatacji nawilżacza.

Prawidłowo używany nawilżacz ewaporacyjny ma bardzo niskie koszty eksploatacji, do których zalicza się jedynie okresowa wymiana filtra nawilżającego. Klarta Humea osiąga maksymalną wydajność na poziomie 300 ml/h.

Urządzenie może pracować w 1 z 4 prędkości nawilżania. Posiada również tryb automatyczny, w którym nawilżacz będzie dążył do utrzymania wilgotności na poziomie 50%.

Najważniejsze parametry urządzeń Klarta Forste 3 i Klarta Humea

zestawienie oczyszczacz klarta forste nawilżacz klarta humea

Tabela z parametrami technicznymi oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 i nawilżacza Klarta Humea

Plany na przyszłość

Marka Klarta nie zamierza poprzestawać na obecnych modelach oczyszczaczy.

Prezes firmy, Filip Nakrewicz, zapowiada intensywny rok 2020. „Obecnie pracujemy już nad kolejnymi modelami. Testujemy nowe rozwiązania, sprawdzamy które z wykorzystywanych obecnie możemy jeszcze ulepszyć. Otwarci na uwagi klientów, cenimy sobie ich zdanie, będące dla nas często źródłem inspiracji w pracy nad nowymi urządzeniami”.


Artykuł od partnera – Klarta Poland Sp. z o.o.