Przed Wami generator haseł Chrome

Nowość do wypróbowania – generator haseł Chrome

Opublikowano 3.11.2017 13:57 - 2


Choć miesiąc cyberbezpieczeństwa właśnie się zakończył, o potencjalnych niebezpieczeństwach czyhających w sieci warto pamiętać na co dzień. Do Chrome właśnie został dodany dodatek, który może znacznie przydać się w budowaniu naszego bezpieczeństwa.

Nie jest nowością, że stosowanie unikalnych haseł jest jednym z najważniejszych kroków do poprawy naszego bezpieczeństwa w sieci. Nie bez znaczenia jest także sama budowa hasła. Unikalny ciąg znaków typu „a#r7Fg9!%” będzie zdecydowanie trudniejszy do złamania niż „Kasia1234”.

Choć w sieci nie brakuje w większości darmowych i prostych w użyciu generatorów, wkrótce może się okazać, że staną się one niepotrzebnie. Google eksperymentuje bowiem z wprowadzeniem do użytku generatora haseł Chrome.

Dlaczego warto używać generatora haseł?

Za niemal wszystkimi przypadkami złamania czyjegoś hasła stoją dwa typy ataku hakerskich. Pierwszym z nich jest tzw. atak brute force. Polega on na łamaniu haseł przy masowym próbowaniu wszystkich możliwych kombinacji. Drugim z nich jest atak będący następstwem wycieku bazy danych danej firmy.

I choć trudno mówić o zabezpieczeniu, które całkowicie wyeliminowałoby ryzyko złamania hasła, istnieją sposoby, które skutecznie zwiększają nasze bezpieczeństwo w tym zakresie. Mowa tu przede wszystkim o stosowaniu jednorazowych (koniecznie innych dla każdego naszego konta), bezpiecznych danych dostępu – najlepiej pochodzących z generatora haseł.

Przewaga programu komputerowego nad rozumem ludzkim jest taka, że program nie posiada żadnych podświadomych sugestii. Dla komputera wszystkie ciągi znaków czy pojedyncze sekwencje są traktowane tak samo. Program nie posłuży się imieniem bliskiej osoby, ulubionym tytułem filmu, czy też datą naszych urodzin. Bez trudu za to stworzy kilkunastu (czasem i kilkuset-) znakowe hasło składające się z zupełnie niezwiązanych ze sobą znaków. A takie hasło jest zdecydowanie trudniejsze do odgadnięcia.

Jak uruchomić generator haseł Chrome?

Generator haseł Chrome wymaga włączenia jednej z flag Chrome. Flagi to funkcje eksperymentalne, wciąż pozostające w fazie testów. Można do nich dotrzeć, wpisując w pasek adresu „chrome://flags”.

Następnie znajdujemy na liście opcję „Password generation” i na rozwijanej liście wybieramy opcję „Enabled”. Po aktywowaniu tej funkcji, za każdym razem, gdy Chrome wyświetli pole hasła w witrynie, automatycznie zaproponuje losowe hasło z rozwijanego menu. Możesz go używać, kiedykolwiek zmienisz swoje hasło lub utworzysz nowe konto.

Pamiętaj, aby zanotować hasło na kartce papieru lub w menedżerze haseł. Nie zalecamy zapisywania go w przeglądarce — oryginalny menedżer haseł Chrome nie jest tak bezpieczny, jak dedykowane usługi takie jak LastPass.

Wieści z Rozładowani.pl