Nowe USB 3.2 będzie dwa razy szybsze!

Nowe USB 3.2 będzie dwa razy szybsze!

Opublikowano 27.02.2019 21:03 -


Jeszcze w tym roku w urządzeniach dostępnych w sprzedaży ma pojawić się USB 3.2, czyli nowa generacja standardu USB. Najważniejszą innowacją, jaką wprowadza, jest bez wątpienia prędkość, jaką obsłuży. Ma ona wynieść 20 Gb/s, czyli będzie podwojona (najszybszy jest Thunderbolt z prędkością 40 Gb/s). Wszystko byłoby ok, gdyby nie bałagan w nazewnictwie, jaki został właśnie wprowadzony.

W celu ogarnięcia systematyki nazw musiałem poświęcić trochę czasu, aby to sobie poukładać. Wam natomiast zalecam zjedzenie orzechów bądź zażycie czegoś skutecznego na poprawę koncentracji (guarana?), zanim przystąpicie do lektury. W czym problem? W numeracji rzecz jasna. Do tej pory wszystko wydawało się być klarowne i można to było zmieścić w trzech punktach:

  • USB 1.1 (12 Mb/s)
  • USB 2.0 (480 Mb/s)
  • USB 3.0 (5 Gb/s)

Przyznacie, że nawet dla laika było to dość czytelne. Później jednak pojawił się standard 3.1 i postanowiono namieszać trochę, aby rozumowanie nie było aż takie proste. Podwojono wtedy prędkość z 5 Gb/s do 10 Gb/s. Logika podpowiadała, żeby nazwać taki standard według kolejności i dać mu nazwę USB 3.1. Organizacja, która zajmuje się standardami USB, czyli USB-IF zrobiła wszystkim psikusa i zmianie nazewnictwa i od tamtego momentu standardy z prędkością 5 Gb/s nazwano USB 3.1 Gen 1 (a to przecież to samo co wcześniejsze 3.0), a tym z prędkością 10 Gb/s przydzielono nazwę USB 3.1 Gen 2. Dla konsumenta natomiast stosowano jeszcze inną nazwę – SuperSpeed USB 10Ggps. Też jesteście skonfundowani? Spokojnie, to jeszcze nie koniec.

Teraz USB-IF postanowiło namieszać jeszcze bardziej. Urządzania z prędkością 5 Gb/s otrzymują kolejną, trzecią już nazwę. W magiczny sposób przybywa im numerek, a standard jakościowy pozostaje ten sam. Najłatwiej to opisać w sposób wypunktowany, aby było łatwo to ogarnąć:

  • USB 3.1 Gen 1 (5 Gb/s) => USB 3.2 Gen 1
  • USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) => USB 3.2 Gen 2
  • Nowy standard z prędkością 20 Gb/s => (i teraz UWAGA) USB 3.2 Gen 2×2.

Kurtyna.

Najlepsze w tym wszystkim jest jednak co innego. Teraz każdy producent, którego urządzenia obsługują nawet najniższy standard (USB 3.2 Gen 1 – 5 Gb/s) może na opakowaniu, czy też w reklamach śmiało informować, że obsługuje standard USB 3.2, nie wdając się w szczegóły. Nieświadomy klient kupi takie urządzenie w ciemno. Organizacja USB-IF daje tym samym zielone światło do nadużyć, a na pewno do nietycznych praktyk. Oczywiście tak samo producenci oferujący najwyższy standard (USB 3.2 Gen 2×2 – 20 Gb/s) również mogą się szczycić obsługą USB 3.2, mimo że zainwestowali grube pieniądze we wdrożenie nowej technologii (w przeciwieństwie do producentów z pierwszego przykładu).

Spory problem pojawi się zatem przy zakupie kabla USB-C, co już teraz jest dość zagmatwane. Jako że nowy standard swoje 20 Gb/s osiągnie za pomocą podwojenia dwóch pasm po 10 Gb/s, to osiągnięcie tej prędkości jest możliwe tylko na kompatybilnych kablach USB-C. Tylko w tym kablu znajdują się żyły niezbędne do podwojenia prędkości.

Wieści z Rozładowani.pl