Nowe rybie oko od Meike ma ogniskową... 3.5 mm

Opublikowano 3.07.2020 13:03 -


Obiektyw Meike typu rybie oko przeznaczony jest do systemu mikro 4/3 i jest jednym z najszerszych na rynku. Jednocześnie będzie pozwalał na bardzo ciekawe zdjęcia, dzięki znakomitej minimalnej odległości ostrzenia.

System mikro 4/3 ma dość mały rozmiar matrycy, dlatego w przeliczeniu na pełną klatkę ogniskowa 3.5 mm oznacza ekwiwalent dla 7 mm, co wciąż czyni obiektyw Meike jednym z najszerszych na rynku. Trzeba też przyznać, że firma zastosowała imponującą przysłonę f/2.8 w bardzo małym "szkle", które zmieści się do kieszeni albo torby typu nerka.

Cóż za fatalne wieści! Olympus przestanie produkować aparaty i obiektywy

Mały, ale wariat

Kołowy obiektyw będzie pasował do większości aparatów z systemu bezlusterkowego mikro 4/3 - zarówno Panasonic, jak i Olympus, również testowanego przeze mnie niedawno Olympusa OM-D E-M1 Mk3. Bardzo szerokie rybie oko będzie miało jedynie manualne ostrzenie, więc waga będzie bardzo niska - według producenta jest to zaledwie 190 g. Dzięki zastosowaniu powłoki wielowarstwowej odwzorowanie kolorów będzie na wysokim poziomie, jednocześnie unikniemy efektu ducha i flar.

meike obrazowanie
fot. Meike

Co najlepsze, Meike 3.5 mm f/2.8 potrafi przyjąć szeroki zakres przysłony (od f/2.8 do f/16) i wyostrzy nawet obiekty znajdujące się zaledwie 3.5 mm od zewnętrznej soczewki (przekłada się to na zakres ogniskowej od 0.095 m). Wszystkie ustawienia będą możliwe za pomocą pierścieni na obudowie. Eksperymenty z ogromną dystorsją mogą być bardzo ciekawe, bo pamiętajmy, że kąt widzenia tak szerokiego obiektywu to... 220 stopni.

Brak konkurencji dla Canona RP… Sony A5 to zmieni?

Drogo nie jest... Ja bym brał

Obawiających się o budżet mogę od razu uspokoić - Meike 3.5 mm f/2.8 kosztuje na stronie twórców bardzo rozsądne 637,40 zł (w momencie pisania newsa, bo znając producentów z Dalekiego Wschodu kwota będzie często się zmieniać). Minusem jest dostawa w okolicach lipca, ale można troszkę poczekać. Gdybym fotografował systemem mikro 4/3, to mocno bym się nad taką zabawką zastanowił!

Specifykacja obiektywu Meike 3.5 mm f/2.8:

Struktura: 10 elementów w 7 grupach

Przysłona: F2.8-16

Zakres ogniskowej: 0.095 m do nieskończoności

Średnica obrazu: Φ12.5

Waga: 190 g

Powłoka: wielowarstwowa w nano-technologii

Kąt widzenia: po przekątnej 220 stopni, horyzontalnie 220 stopni, pionowo 220 stopni.

Wieści z Rozładowani.pl