Nowe narzędzie "Znikający ludzie" usunie w czasie rzeczywistym postać z obrazu kamery

Nowe narzędzie “Znikający ludzie” usunie w czasie rzeczywistym postać z obrazu kamery

Opublikowano 9.03.2020 13:11 -


W ubiegłym roku informowaliśmy, że Skype wprowadza nową funkcję w swoim komunikatorze. Chodziło rzecz jasna o usuwanie, a dokładniej rozmazywania tła dookoła głównej postaci podczas rozmowy. Inżynier Google, Jason Mayes poszedł o krok dalej i właśnie publikuje narzędzie, które usunie… całą postać, tak jakby jej nie było na ekranie.

Od razu zaznaczam, że nie jest do tego potrzebne żadne zielone tło, które pozwoli na wymazanie naszej osoby. Nie jest w zasadzie potrzebne nic, oprócz wspomnianego kodu. Zastanawiałem się dłuższą chwilę nad tym, w jakich sytuacjach może się to przydać i nie przychodzi mi nic do głowy, no może poza tym, że kobieta, która nie zdążyła zrobić makijażu, nie chce się pojawiać w trakcie wideo konferencji. Z drugiej jednak strony mogłaby wyłączyć kamerkę.

Niemniej jednak nie jest istotna funkcjonalność narzędzia, a jego stopień zaawansowania. Sposobów wykorzystywania pewnie przybędzie, bo bez powodu inżynier Google nie poświęcałby swojego czasu na jego stworzenie. Mayes opublikował narzędzie w serwisie GitHub, tak opisuje swój program:

„Ten kod uczy się tła filmu, dzięki czemu usuwa człowieka z kadru. Wszystko to odbywa się w czasie rzeczywistym przy użyciu TensorFlow”.

Z udostępnionych nagrań można wywnioskować, że narzędzie skanuje obraz pomieszczenia i dzięki temu tworzy swego rodzaju maskę, która zakrywa postać siedzącą przed kamerą. Wspomniane narzędzie TensorFlow to w zasadzie biblioteka open source od Google. Wykorzystywana jest do uczenia maszynowego. Z programu można skorzystać i go przetestować, dostępny jest pod tym linkiem. Sam wieczorem przysiądę do „zabawy”, może wtedy wpadnie mi do głowy więcej sposobów na jego wykorzystanie.

źródło: designtaxi.com

Wieści z Rozładowani.pl