Microsoft w Windows 10 Insider Preview Build 20161 prezentuje nowy wygląd menu Start. Ponadto zmian doczeka się funkcja ALT+TAB. Szykuje się spora rewolucja.

Dostępna jest już nowa wersja Windows 10 dla niejawnych testerów oznaczona numerem 20161. Wśród nowości użytkownicy mogą zapoznać się ze zmienionym menu Start, rozszerzeniem funkcjonalności ALT+TAB, spersonalizowanym paskiem zadań dla nowych kont, a także poprawą w zakresie powiadomień.

Zmiany w wyglądzie menu Start

Microsoft testuje od jakiegoś czasu zmiany w wyglądzie menu Start. Nowości nie ominęły wersji Windows 10 Insider Preview Build 20161. Zmiany dotyczą tła kafelków z ikonami. Od teraz będą one jednolite i częściowo przezroczyste. Firma chwali się, że zabieg wpłynął pozytywnie na prezentację menu zarówno w jasnym, jak i ciemnym motywie. Wydaje mi się, że pozbycie się tego szpetnego tła pozwoli użytkownikom w łatwiejszej nawigacji po menu i zlokalizowanie aplikacji, z której chcą skorzystać.

R E K L A M A

windows10 menu start

Rozszerzenie funkcjonalności ALT+TAB

Druga nowość dotyczy funkcjonalności ALT+TAB. Dotychczas możliwe było przełączanie się w ten sposób między oknami aplikacji lub otwartych folderów. Teraz funkcja uwzględni przy przełączaniu również wszystkie otwarte karty z przeglądarki Edge. Możliwe będzie także uwzględnienie trzech lub pięciu kart, a także wyłączenie funkcji. Microsoft zastrzega, że funkcja ta wymaga przeglądarki Edge w kompilacji Canary lub Dev (wersji 83.0.475.0 bądź nowszej). Taka zmiana bardzo mi się podoba, ale dopełnieniem szczęścia byłaby możliwość przełączania pomiędzy otwartymi kartami w innych przeglądarkach, np. Brave lub Firefox.

windows1 pasek

Zmiany w pasku zadań i powiadomieniach

Zmiany dotyczą również paska zadań dla nowych kont. Przypięta zostanie do niego aplikacja Xbox dla użytkowników usługi Xbox Live lub aplikacja telefonu dla użytkowników systemu Android. Poprawione zostaną powiadomienia. Zyskają ikonę zamknięcia w prawym górnym rogu wyskakującego okienka.

OneDrive z nowym ciemnym motywem oraz 100 GB limitem przesyłania plików w usłudze dla firm

Tryb wykresu dostępny dla wszystkich

Ciekawie prezentuje się tryb wykresu w kalkulatorze, który stanie się dostępny dla wszystkich użytkowników. Umożliwia on tworzenie wykresów bezpośrednio w kalkulatorze. Funkcja może się przydać uczniom, aby lepiej poznać matematykę i studentom.

Muszę przyznać, że Windows staje się dla mnie coraz ciekawszy wizualnie. Z wymienionych wyżej nowości najbardziej interesuje mnie rozszerzenie funkcjonalności ALT+TAB. Chociaż chciałbym, aby to poszło dalej w stronę innych przeglądarek.

Źródło: Microsoft


Posłuchaj nas!