Nowe iPhony oficjalnie - jest lepiej, ale drożej!
Nowe iPhony oficjalnie - jest lepiej, ale drożej!

Opublikowano 6 miesięcy temu -


Kolejna generacja smartphone'ów Apple zaprezentowana. Nowe iPhony będą jeszcze lepsze i jeszcze droższe, nie ma w nich jednak nic zaskakującego.

Mimo braku zaskoczeń wynikających z technologicznego nowatorstwa Apple zafundowało nam jednak kilka niespodzianek. Nie zobaczyliśmy bowiem kilku rzeczy, których pojawienie wydawało się niemal pewne. Chodzi tu o nowe AirPods oraz zapowiedzianą już dawno bezprzewodową stację ładowania. Nie zaprezentowano też nowych iPadów Pro oraz MacBooka Air i Mini – te zobaczymy najprawdopodobniej na osobnej konferencji w październiku. Zawiedzione mogą być także osoby, które spodziewały się nowych funkcjonalności iPhona. Tymczasem nowe iPhony kontynuują po prostu konwencję iPhona X, jedynie wzmacniając swoje specyfikacje — mają jeszcze lepsze baterie, na których dłużej wytrzymują; posiadają znacznie szybsze procesory, lepiej radzą sobie z rozpoznawaniem twarzy i robieniem zdjęć. Będą też droższe.

iPhone Xs, Xs Max oraz Xr to ewolucja nie rewolucja

Dużą niespodzianką jest dla mnie to, że każdy z nowych modeli pracuje pod kontrolą nowego układu A12 Bionic. Apple udało się i wyprzedziło konkurentów, tworząc pierwszy mobilny procesor w litografii 7 nm. A12 Bionic składa się z 6-rdzeniowego procesora (2 wydajne rdzenie są o 15% szybsze od poprzednich, 4 rdzenie wykazują energooszczędność rzędu 50%), nowego GPU (50% wzrost wydajności), procesora ISP oraz procesora sztucznej inteligencji. Ten ostatni nazwany Neural Engine ma 8 rdzeni i obsługuje 5 trylionów operacji na sekundę. To niesamowity skok wydajnościowy względem poprzednika obsługującego „raptem” 600 miliardów takich operacji.

Każdy z modeli posiada nową lampę LED oraz aparat z nową, fizycznie większą matrycą 12 MP (1.4 μm) oraz przysłoną f/1.8. Co więcej, modele Xs oraz Xs Max posiadają dodatkowy obiektyw Tele, z taka samą matrycą, ale ciemniejszą przysłoną f/2.4. Apple chwali się tu ulepszonym trybem portretowym, który ma być teraz dostępny nawet poprzez przedni aparat. Ulepszony został też tryb HDR. Teraz nazywa się on Smart HDR i wykorzystuje procesor sztucznej inteligencji, który wykonuje aż 9 ujęć w jednej chwili, by potem wybrać 4 i złożyć je w jedno doskonałe ujęcie.

Wyświetlacz to główny element, który różnicuje modele. Każdy z nowych iPhonów wzoruje się na modelu X i posiadają dość szerokiego notcha. Najsłabszym modelem jest iPhone Xr, dysponuje on ekranem 6.1 wykonanym w technologii Liquid Retina LCD oraz rozdzielczością 1,792 × 828 (326ppi). Model Xs dysponuje najmniejszym, bo 5.8-calowym ekranem w technologii Super Retina OLED i rozdzielczością 2,436 × 1,125 (458ppi). Największy jest Xs Max, ma 6.5 cala i rozdzielczość 2,688 × 1,242 (458ppi), ekran ten to również Super Retina OLED. Ekran LCD obsługuje fikcję Tap to Wake. Ekrany OLED modelów Xs dysponują potężnym kontrastem (1.000.000:1) oraz wspierają HDR.

Wszystkie 3 modele mają podwyższoną odporność na czynniki zewnętrze, model Xr spełnia kryteria normy IP67. Modele Xs spełniają bardziej wymagające kryteria ochrony i normę IP68. Nowe iPhony po raz pierwszy zaoferują Dual Sim i tryb Dual Standby. Niestety drugi numer obsługiwany będzie w standardzie eSIM. Jedynie Chiński wariant urządzenia zaproponuje dwa sloty na fizyczne karty.

Wszystkie modele dostępne będą w wariantach o pojemności 64, 256 oraz 512 GB. iPhone Xs i Xs Max dostępne będą w trzech wariantach kolorystycznych: złotym, gwiezdnej szarości oraz srebrnym. Model Xr dostępny będzie w 6 kolorach: czerwonym (Product RED), czarnym, białym, żółtym, koralowym, niebieskim. Apple nie podaje ilości pamięci RAM oraz pojemności baterii. Wiadomo jednak, że telefony mają wytrzymywać od 1 do 1,5 godziny dłużej niż poprzednie modele. Oczywiście nie zapomniano o wsparciu dla szybkiego i bezprzewodowego ładowania.

Nie będzie tanio!

Nowe Iphony trafią do sklepów już 28 września w następujących cenach:

  • iPhone XR (64 GB) - 3729 zł;
  • iPhone XR (128 GB) - 3999 zł;
  • iPhone XR (256 GB) - 4479 zł.
  • iPhone XS (64 GB)  - 4979 zł
  • iPhone XS (256 GB)  -  5729 zł
  • iPhone XS (512 GB)  - 6719 zł
  • iPhone XS Max (64 GB)  -  5479 zł
  • iPhone XS Max (256 GB)  -  6229 zł
  • iPhone XS Max (512 GB)  - 7219 zł