Stało się, jedna z ciekawszych firm, która pojawiła się ostatnimi laty na rynku audio, skończyła w portfelu Massimo Corporation. Nura prawdopodobnie będzie teraz produkowała sprzęt pod szyldem marki Denon. W sumie to nie tak źle.

O Nura słyszałem kilka lat temu. Zaraz po tym miałem okazje przetestować je na targach IFA w Berlinie. Nagraliśmy też fajny materiał na nasz kanał YT, w którym widać efekt WOW, które wtedy robiły słuchawki.

Psss… znamy się dobrze, wiec mogę Ci powiedzieć, że ten materiał nie trafił finalnie na kanał. Dziewczyna, która prezentowała sprzęt, miała sukienkę z olbrzymim dekoltem. W postprodukcji okazało się, że pod pewnym kątem było widać więcej niż tylko świetne słuchawki. Szkoda, bo prezentacja była rewelacyjna. 

Denon PerL

Daj Nura w prawdziwy dźwięk

Zacznijmy jednak od początku. Nura to słuchawki, które dzisiaj robią mniejsze wrażenie niż kilka lat temu. Kilka firm próbuje je naśladować, a inne zaskakują świetnymi rozwiązaniami, jak np. Spatial Audio.

Nura miała własny pomysł. Pozwalała spersonalizować dźwięk, który był wynikiem pomiarów Twojego słuchu. W praktyce wyglądało to tak, że przez około minutę (przy pierwszym uruchomieniu) nasz słuch czy też raczej nasze ucho poddawane było testowi. Polega to na zjawisku otoemisji akustycznej, które to szerzej opisano dopiero w 1978 roku. Nasze ucho jest w stanie emitować dźwięki, jako odpowiedz na bodziec akustyczny lub nawet bez niego w sposób spontaniczny. W celu poprawy tego co słyszymy, słuchawki Nura miały zamontowane hiper czułe mikrofony, które mierzyły to zjawisko. Autorskie, samouczące się algorytmy procesowały pomiary i zmieniały charakter dźwięków wydobywający się ze słuchawek. Pisząc prościej, aby usłyszeć pewnie dźwięki, normalnie trzeba by było podnieść poziom głośności — to wpływało jednak negatywnie na pozostały zakres (np. słyszelibyśmy za dużo basu). Technologia Nura działa selektywnie na te zakresy, których nie słyszeliśmy i podnosiła ich poziom słyszalności. Wybaczcie mi skróty myślowe, ale chodzi tu o jasność przekazu ;) .

Denon PerL Pro
Denon PerL Pro

Technologia była bardzo dopracowana. Firma, która zaczynała jako startup i miała wąskie pole, na którym dało się odnieść sukces, całkiem dobrze sobie radzi. Szybko wypuszczono kolejne modele oraz ciekawe akcesoria.

Denon PerL oraz Denon PerL Pro debiutują

Właściwie Nura została przejęta przez Masimo Corporation. W portfelu firm, którymi zarządza koncern, jest kilka, które na pewno znasz — Denon, Bowers & Wilkins, Marantz, Polk Audio, Definitive Technology, Classé Audio czy Boston Acoustics.

Denon PerL Pro
Różnice między Denon PerL i Denon PerL Pro

Na początku kwietnia tego roku Nura Audio podzieliła się informacją o przejęciu firmy. Widać tutaj, że Masimo nie interesowało się produktami fizycznymi firmy a głównie jej technologią personalizacji odsłuchu i emisji dźwięku. W komunikacie prasowym można przeczytać, już na jego samym początku o stworzeniu platformy Masimo Adaptive Acoustic Technology (AAT). Zwróćcie uwagę, że platforma nosi nazwę całej grupy, jak gdyby miała być oferowana i obsługiwana przez wszystkie firmy do niej należące. W tym miejscu można sądzić, że kupując dowolny sprzęt grupy, będzie on wspierał indywidualny, cyfrowy profil dźwięku, który sobie stworzymy. To byłoby całkiem niezłe!

Denon PerL Pro
Denon PerL Pro

W tym samym komunikacie zapowiedziano, że w połowie roku zobaczymy nowy produkt marki Denon z Masimo AAT. To wskazuje przyszłość Nura i tego, że pożegnamy się z firmą jako oddzielnym brandem.

Denon PerL Pro
Denon PerL Pro

Właśnie trafiły do oferty wspomniane słuchawki, to Denon PerL oraz Denon PerL Pro. Pojawienie się tego produktu, potwierdza powyższe słowa. Niestety, ale Denon PerL oraz Denon PerL Pro nie są nowym produktem powstałym w wyniki współpracy Denon i Nura. Przyglądam się im i widzę dokładnie ten sam produkt, który znaliśmy już wcześniej z oferty Nura Audio a dokładnie Nura NuraTrue. Nie ma więc chyba sensu opisywanie ich, skoro występowały wcześniej na polskim rynku w popularnych sklepach i salonach RTV.

Jeśli chcesz jednak wiedzieć o nich więcej, to wszelkie informacje znajdziesz pod tym linkiem.

Cena Denon PerL to 199 USD a modelu Pro to 349 USD.