ByteDance ma przedłużony termin na sprzedaż TikToka. Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych dał firmie dodatkowy 15-dniowy termin na rozwiązanie sprawy.

Niedawno wspominaliśmy, że zapewne w przeciągu paru dni lub godzin poznamy stanowisko amerykańskiej administracji odnośnie dalszych działań w kwestii TikToka. Ta przepychanka na argumenty straciła trochę na znaczeniu z uwagi na wybory prezydenckie. Możliwe, że przedstawiciele popularnej aplikacji liczą po cichu na wygraną Joe Bidena, a tym samym na zmianę kierunku polityki w stosunku do chińskich aplikacji i firm.

TikTok w USA ponownie uratowany, tym razem przez influencerów

Przedłużony termin na sprzedaż TikToka

W związku z wyznaczonym terminem 12 listopada, który to miał być ostatnim na sprzedaż TikToka, przedstawiciele aplikacji wystąpili o przedłużenie tego terminu. Niestety długo nie otrzymywali żadnej odpowiedzi. Dopiero dzień po tym terminie na stronie Departamentu Skarbu USA pojawiło się oświadczenie w tej sprawie. Przekazano w nim, iż na mocy rozporządzenia Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych właściciel aplikacji TikTok, czyli firma ByteDance, ma przedłużony termin na wywiązanie się z nakazu. Komitet wydłużył czas o 15 dni. Zatem do 27 listopada ByteDance musi dokonać sprzedaży TikToka, jeśli nie chce, aby aplikacja została zablokowana na terenie Stanów Zjednoczonych.

TikTok się broni przed zakazem w USA. Złożono obszerne wyjaśnienia na temat bezpieczeństwa danych użytkowników

Tych terminów było już kilka

Historia z ewentualnym zablokowaniem TikToka w USA ciągnie się już od długiego czasu. Ciągle atakowany TikTok bronił się, podejmując kolejne działania i wyjaśniając, jak funkcjonuje, co nadal nie przekonywało amerykańskiej administracji i Donalda Trumpa, że aplikacja jest bezpieczna dla użytkowników i nie wykorzystuje ich danych. Do zablokowania TikToka miało dojść m.in. 27 września.

Wcześniejszy termin (20 września) nie doszedł do skutku z uwagi na ogłoszenie przez ByteDance oraz Oracle oświadczenia o porozumieniu. „Koncepcja” umowy między tymi podmiotami miała być zaakceptowana przez Donalda Trumpa. W związku z tym Departament Handlu Stanów Zjednoczonych przesunął wprowadzenie zakazu na następną niedzielę (27 września). Jak się okazuje, ponownie zakaz nie wszedł w życie. To wszystko dzięki sędziemu Carlowi Nicholsowi, który wydał orzeczenie blokujące usunięcie TikToka z AppStore oraz Google Play. O takie orzeczenie wnioskowali przedstawiciele ByteDance. Jednocześnie nie zostały zablokowane inne działania przeciw najpopularniejszej aplikacji, które mają wejść w życie 12 listopada. Wynika z tego, że TikTok, póki co ma się dobrze w USA i walczy o swoje.

Źródło: Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych