Czego możemy się spodziewać po nowej wersji Chrome? Najbardziej ekscytującą nowością wydają się nowe możliwości zarządzania kartami. Zanim jednak do niego przejdziemy, warto wspomnieć kilka słów o poprawie wydajności. W tej kwestii Google obiecuje przede wszystkim przyśpieszyć ładowanie stron w wersji desktopowej przeglądarki – nawet o 10% w stosunku do jej poprzedniej wersji. Wszystko dzięki funkcji „Profile Guided Optimization”, która priorytetyzuje najczęściej wykonywane zadania w momencie gdy pracujemy w obrębie kilku kart jednocześnie.

Kolejną nowością w zakresie wydajności zaprezentowaną w wersji beta 85 był także Tab Throttling zmniejszający obciążenie przeglądarki poprzez wyciszanie procesów odbywających się w nieużywanych kartach.  Google nie zdecydował się jednak na umieszczenie tej funkcji w końcowej wersji, zapowiadając jednocześnie pojawienie się jej w Chrome 86.

Grupowanie kart w chrome

Jeśli chodzi o wspomniane usprawnienia w zarządzaniu kartami, przede wszystkim pojawia się długo wyczekiwana możliwość ich grupowania. Dodatkowo, w wersji dotykowej przeglądarki na ChomeOS pojawił się nowy interfejs umożliwiający przeglądanie miniatur otwartych kart w podobny sposób, w jaki jest to możliwe w wersji mobilnej przeglądarki.

Wspominając o wersji mobilnej, nie sposób ominąć ważne zmiany jakie zachodzą w przypadku Chrome na Androida. Przeglądarka przechodzi tutaj wreszcie na wersję 64-bitową, która ma zapewnić lepsze wykorzystanie pamięci RAM. Jak na razie głównymi beneficjentami zmiany będą posiadacze nowszych urządzeń – wersja 64-bitowa będzie bowiem dostępna jedynie w przypadku Androida 10.

Inne, nieco mniejsze lecz równie przydatne zmiany w obrębie Chrome obejmują usprawnienia w obsłudze PDF-ów. Mowa tu o możliwości edycji i zapisywania zmian bezpośrednio w oknie przeglądarki.

Co zrobić, aby skorzystać z nowej wersji przeglądarki? W zasadzie nie musimy robić niczego – aktualizacja Chrome do wersji 85.0.4183.83 odbędzie się automatycznie. Jeśli jednak nie chcemy na nią czekać, możemy wymusić instalację natychmiastowo – wystarczy jedynie przejść do menu > Pomoc> Google Chrome – Informacje.


Posłuchaj nas!