Najnowsza wersja najpopularniejszej przeglądarki świata pochłania ponad 10% więcej RAM niż dotychczas. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo użytkowników.

Nawet najwięksi wielbiciele Chrome z pewnością przyznają, że googlowska przeglądarka nie należy do najlżejszych. Dlatego zeszłotygodniowa wiadomość o tym, że jej kolejna wersja – Chrome 67 ma pochłaniać jeszcze więcej RAM, wywołała niemałe poruszenie. Okazuje się, że zwiększone zużycie pamięci jest wynikiem działania trybu Site Isolation. Funkcja ta, która w nowym Chromie ma działać domyślnie w tle, odpowiada za ochronę przed zagrożeniami Spectre i Meltdown.

Chrome 67 – bezpieczeństwo kosztem wydajności

Site Isolation to duża zmiana w architekturze Chrome. Najprościej rzecz ujmując funkcja ma na celu zamknięcie kodu każdej z przeglądanych stron internetowych w celu ochrony przechowywanych w nich danych. W rezultacie Chrome może polegać na systemie operacyjnym, aby zapobiegać atakom między witrynami. Nawet jeśli jedna z przeglądanych przez nas witryn zostanie zaatakowana, atakujący nie będzie miał wglądu w treść innych przeglądanych przez nas w danym momencie stron. To z kolei znacznie zmniejsza zagrożenie ze strony Spectre.

R E K L A M A

Nowa funkcja została włączona dla 99% użytkowników Chrome 67 w systemach Windows, Mac, Linux i Chrome OS. Twórcy postanowili zostawić sobie kontrolny 1% mający na celu monitorowanie zmian w wydajności przeglądarki. To stąd wiemy, że skutkiem ubocznym funkcji izolowania procesorów renderowania stron jest wspomniane zwiększenie zużycia RAM. Jak czytamy na oficjalnym blogu Google, zaobserwowany wzrost zużycia waha się w granicy 10-13%.

Choć twórcy zapewniają, że wciąż pracują nad optymalizacją Chrome zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i wydajności, nie trudno wyobrazić sobie, że część użytkowników wykorzysta to jako pretekst do znalezienia nowej, lżejszej przeglądarki. Google postanowiło więc pozwolić użytkownikom na wyłączenie funkcji Site Isolation. Aby to zrobić, należy wejść w flagi (chrome://flags), i odznaczyć chrome://flags/#enable-site-per-process.


Posłuchaj nas!