Ilość informacji dostępnych w serwisie Google Maps już wcześniej robiła całkiem spore wrażenie. Aplikacja umożliwiała nie tylko na znalezienie najbliższej restauracji czy parkingu, lecz także tak specyficznych danych, jak gdzie znajduje się najbliższa toaleta, czy też, czy dane miejsce jest dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Wszystko to sprawiało, że Google Maps stały się niezbędnikiem każdego podróżującego.

Nowe kolory w Google Maps

Wraz ze wzrostem ilości przekazywanych informacji, zauważono potrzebę uproszczenia sposobu ich prezentowania. Dlatego, razem ze zmianą interfejsu aplikacji, postanowiono uporządkować ikony i kolory dopasowane do oznaczanych informacji. Założeniem była poprawa czytelności map i umożliwienie bezbłędnej identyfikacji obiektów znajdujących się na mapie, bez konieczności czytania ich opisów. Oto co oznaczają poszczególne kolory:

  • pomarańczowy – restauracje, kawiarnie, bary
  • ciemnoniebieski – zakupy
  • jasnoniebieski – transport
  • czerwony – zdrowie
  • morski – rozrywka
  • fioletowy – usługi
  • szaroniebieski – urzędy, kościoły, instytucje
  • zielony – obiekty otwarte, znajdujące się na świeżym powietrzu.

Nowe Google Maps dostosowują się do podróżującego

Google nie tylko upraszcza sposób prezentowania tych informacji, lecz także stara się dostosować je indywidualnie do użytkownika. Pierwszym krokiem było zastosowane jakiś czas temu powiązanie Google Maps z Kalendarzem Google oraz Gmailem. W ten sposób jeszcze przed rozpoczęciem podróży na mapie oznaczane były punkty spotkań, lokalizacja noclegu, czy też atrakcje turystyczne, w których mieliśmy zarezerwowany pobyt.

Teraz informacje, jakie pokazuje nam aplikacja, będą się zmieniać w zależności od tego, jakim środkiem transportu podróżujemy. Przykładowo, w trybie nawigacji samochodowej możemy liczyć na wyróżnienie najbliższych stacji samochodowych, czy też punktów parkingowych, natomiast w przypadku poruszania się środkami lokalnego transportu – stacji kolejowych i przystanków. Wybierając funkcję „Explore”, dostajemy natomiast masę informacji o miejscach w okolicy, które warto odwiedzić – od restauracji i kawiarni, poprzez parki i kina, aż po lokalne atrakcje turystyczne. W przypadku wybrania jednego z tych trybów, oznaczenia dedykowane dla drugiego z nich nie będą się wyświetlać. Dzięki temu mapa stanie się znacznie bardziej czytelna.

Nowe Google Maps
Nowe Google Maps

Nowa odsłona Google Maps w ciągu najbliższych tygodni pojawi się nie tylko w aplikacji, lecz także wszystkich usługach, z którymi jest powiązana- jak wyszukiwarka, Google Earth czy Android Auto. Proponowane zmiany z punktu widzenia osoby, która podróżuje dość często i jest stałym użytkownikiem aplikacji, wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Google znów pokazuje, że mocno stawia na UX i chce dostosowywać produkty do potrzeb użytkownika.