Piątek to zwyczajowo dzień, w którym ukazuje się najwięcej nowych piosenek i płyt. Trudno się dziwić – czy to podczas piątkowej imprezy, czy weekendowego odpoczynku w domu lub na świeżym powietrzu – to idealny moment, aby wsłuchać się w nowe rytmy.

Nowa muzyka – czego słuchać w ten weekend?

Oto kilka ciekawych muzycznych propozycji, które pojawiły się w ostatnich dniach:

Pezet – Mem

Choć Pezet znany jest z czasem dość mocnych kawałków, to jego najnowsza propozycja – utwór „Mem” – jest zdecydowanie bardziej refleksyjny i spokojny. Bit do kawałka wyprodukował Auer. Muzyka z zapętlonym klawiszowym samplem przywodzi na myśl The Streets – legendę brytyjskiej sceny rapu. Mamy też odniesienie do kultury internetowej, bo w refrenie Pezet mówi: „Całe życie to mem, ciemne niebo nade mną. Do góry dnem, do góry dnem. To miasto to mem”. Obok takiej mieszanki nihilizmu i hedonizmu nie można przejść obojętnie – idealny utwór na lato.

Mata feat. White 2115 – La la la (oh oh)

A skoro już jesteśmy przy wakacyjnych rytmach, to nie można pominąć ostatniego kawałka Maty i White’a 2115. Lekki tekst, podbity charakterystycznymi zabiegami głosowymi Maty został podparty bardzo ascetycznym bitem składającym się w zasadzie tylko z beatboxu i gitary akustycznej. Klip także ma swój niepowtarzalny klimat!

Bitamina – Jabłonki. Niech no tylko zakwitną jabłonie

To co prawda utwór sprzed tygodnia, ale zdecydowanie za mało się o nim mówi. Na YouTube ma ledwie 100 tys. wyświetleń, co w porównaniu z wcześniej wymienionymi piosenkami jest przeciętnym wynikiem. A „Jabłonki” zdecydowanie zasługują na pochwałę – jest to bowiem współczesna, hiphopowa interpretacja klasycznego utworu Jerzego Afanasjewa wykonywanego przez Halinę Kunicką. Piękny utwór, a wersja Bitaminy – moim zdaniem – jeszcze lepsza. Piosenka powstała w ramach promocji Festiwalu Jabłonki Swawole.

Muchy – płyta „Szaroróżowe”

W tym tygodniu ukazała się także nowa płyta Much – zespołu w pewnych kręgach już kultowego. Album „Szaroróżowe” zbiera bardzo dobre recenzje i jest pierwszą płytą Much od 2015 roku. Na płycie pojawili się gościnnie m.in. Nosowska, Jan Borysewicz i Monika Borzym.

John Mayer – Sob Rock

Na deser coś zza oceanu. John Mayer powraca z albumem „Sob Rock” po czteroletniej przerwie. Artysta kilka utworów z płyty udostępniał na przestrzeni ostatnich lat, ale nareszcie doczekaliśmy się pełnego, studyjnego wydania zawierającego łącznie 10 utworów. Mamy tu do czynienia ze spokojnym klimatem w stylu lat 80-tych, oraz, jak to w przypadku Mayera, sporą dawką gitarowego grania. Warto sprawdzić!