Nowa kosmiczna klawiatura, mysz i trackpad od Apple - z kosmicznymi cenami

Nowa kosmiczna klawiatura, mysz i trackpad od Apple – z kosmicznymi cenami

Opublikowano 14.10.2015 8:06 - 13


Długo zastanawiałem się jaki wybór dla mnie będzie właściwy. Jako fan rozwiązań All in One, celowałem w iMaca, jednak miałem świadomość, że mobilność będzie mi potrzebna. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu było kupno zarówno i AiO od Apple jak i samego Macbooka, ale póki na pieniądzach nie śpię, musiałem dokonać tego tragicznego wyboru. Padło na MBPr z którego jestem bardzo zadowolony, a do zestawu dołączył monitor 25′ od Dell i… klawiatura i mysz od Apple. Po pierwszych testach myszy, zdecydowałem, że to nie dla mnie. Postanowiłem zamienić ją na trackpada, którego używałem kilka tygodni i także sprzedałem. Za to zapałałem miłością do klawiatury od Apple, którą wielbię do tej pory. Teraz Tim Cook wypuścił zaktualizowane akcesoria, czy warto na nowo się nimi zainteresować?

Dotychczas korzystałem (i w sumie służbowo cały czas korzystam) z klawiatury od Dell, załączanej do jednego ze swoich AiO, model KM713. Diabelstwo bardzo wygodne, dobrze wykonane i przede wszystkim bez niepotrzebnych kabli. Wygląda to dokładnie tak:

003

W zasadzie nie wyobrażałem sobie bardziej wygodnego zestawu. O ile sama mysz miała sporo wad, o tyle klawiatura była dla mnie ideałem komfortu pracy, jednak tylko do czasu kiedy dostałem w swoje ręce klawiaturę od Apple. Pałam do niej miłością szczerą i bezwzględną, mając w głowie świadomość, że nie wyobrażam sobie jeszcze bardziej wygodnego rozwiązania (ciekawy jestem klawiatur mechanicznych, ale z nieukrywanym sceptycyzmem). Teraz, wraz z pojawieniem się nowych, odświeżonych akcesoriów od Apple, jestem ogromnie ciekawy czy legenda aktualnego zestawu masz szanse zostać zdetronizowana.

Nie sądzę

Nowa klawiatura oparta jest o mechanizm nożycowy przez co skok klawisza jest zdecydowanie mniejszy, znany z ostatniego Macbooka wyprodukowanego przez Apple. Przy moich testach w iStorze, przyznam szczerze, że byłem przerażony, że można właściwie na tym pisać. Przyzwyczajenie do odskakującego klawisza jest ogromne i póki co chyba jestem za stary, by przyzwyczajać się nowego, a przynajmniej póki co nie widzę realnego powodu. Oczywiście chętnie bym przetestował ją dłużej, sprawdzając czy wydajność tworzenia tekstów jest w jakikolwiek sposób większa. Przez zastosowanie nowego mechanizmu stabilność klawiszy ma się zwiększyć o 33%, jakikolwiek to ma realny wymiar prócz marketingowego.

keyboard_large_2x

Pierwsze co się rzuca w oczy, to brak miejsca na baterię typu paluszki, znane z poprzedniej produkcji. Słuszne spostrzeżenie, gdyż takie miejsce nie zostało przewidziane. Zamiast niego mamy wbudowaną baterię, a zmiana ta dosięgnęła także pozostałych urządzeń. Czy to dobry pomysł? Osobiście jestem ciekawy kąta nachylenia klawiatury, bo aktualna przy rancie z bateriami miała kąt wygodny, tutaj zanosi się na małą zmianę.

nowa-klawiatura-apple

Prawdziwą ciekawostką jest fakt, że ładowanie ich przez port Lightning przez minutę pozwoli później na korzystanie nieprzerwane przez godzinę. Do pełnego załadowania akumulatorów wedle zapewnień mają wystarczyć 2 godziny. Przez wymiar pragmatyczny mnie osobiście zastanawia czy podłączony kabel od ładowania, zwyczajnie nie pozostanie tam na stałe.

No dobrze, mamy wbudowaną baterię, mamy nowy skok klawiszy, teoretycznie bardziej komfortowy, ale brakuje w tym wszystkim jednej, wygodnej cechy: podświetlenia. Oczywiście wydajność baterii na tym by ucierpiała, ale sądzę by nie był by to dramatyczny spadem żywotności samej klawiatury na jednym ładowaniu, tym bardziej że realnie brakuje mi takiej opcji, kiedy niejednokrotnie spędzam czas przy pracy na komputerze, kiedy wszyscy domownicy śpią.

Mysz i Trackpad

Jest także mysz i trackpad. Ich zmiany w głównej mierze dotyczą ewolucji designu i wciśnięcia w nie baterie litowo-jonową jak w przypadku samej klawiatury. Ponadto powierzchnia trackpada została powiększona o 29%, co pewnie prawdziwym fanom tego urządzenia przypadnie do gustu. Dodano także obsługę technologii Force Touch.

trackpad_large_2x

Mysz zyskała na jednolitości przez zastosowanie wbudowanej baterii, przez co sprawia wrażenie bardziej solidnej. Tak przynajmniej mówi Apple. Z moich doświadczeń nie było się do czego przyczepić w tej materii przy poprzednim egzemplarzu, ale rozumiem, że marketing musi się zgadzać.

mouse_large_2x

Prawdziwa bomba na koniec

Jeśli przez moment zastanawiałeś się nad zmianą, odświeżeniem swojego modelu klawiatury, myszy czy trackpada, to mam dla Ciebie argument byś mocno to przemyślał. Jak to zwykle Apple trzyma fason jeśli chodzi o wygórowane ceny, które zwalają z nóg.

Jak będą one wyglądać w Polsce? Zaskakująco:

  • Magic Trackpad 2: 629 PLN
  • Magic Keyboard: 479 PLN
  • Magic Mouse 2: 379 PLN

Oczywściie w przypadku Apple nigdy tanio nie byo, ale uważam, że wydatek niespełna 500zł za klawiaturę, która z pewnością w jakimś stopniu niesie rewolucję jest i tak nadto wygórowana. Kupując poprzedni model za niespełna 300zł miałem przez kilka chwil wyrzuty sumienia, ale na szczęście był to udany zakup. Czego oczywiście nie mogę powiedzieć o trackpadzie i myszy, których ceny w wersji odświeżonej są przynajmniej zaskakujące. Czy warto? Być może, ale kwoty zmuszają do dłuższego przemyślenia tego zakupu.

Wieści z Rozładowani.pl