Genialna funkcja Google - pomoże "śledzić" dzikie zwierzęta

Opublikowano 17.12.2019 19:04 -


Google teoretycznie nie rzuca wszystkiego, aby prowadzić badania nad sztuczną inteligencją. Inżynierowie jednak stale nad nią pracują i co chwilę pojawiają się kolejne efekty badań. Teraz dowiadujemy się, że powstaje Wildlife Insights.

Funkcja ta rozpozna i udostępni zdjęcia zwierząt, które zostały wykonane przez foto-pułapki. Nad przebiegiem takiego procesu czuwa oczywiście sztuczna inteligencja. Narzędzie Wildlife Insights zostało już uruchomione i dostępne jest pod tym linkiem.

Narzędzie pomaga ekologom śledzić przyrodę, dzięki czemu mogą analizować zdjęcia, udostępniając je również publicznie. Jest oczywiście możliwość wyszukiwania i filtrowania według gatunków, a także konkretnych miejsc. AI automatycznie odrzuca z takiego katalogu zdjęcia, które z dużym prawdopodobieństwem nie zawierają zwierząt. Na fotkach, gdzie fauna występuje – sztuczna inteligencja rozpoznaje gatunek, odciążając naukowców od żmudnej pracy.

Ekolodzy i inni badacze są pod wrażeniem narzędzia, gdyż pomaga im ono śledzić populacje zwierzaków, szczególnie tych, które narażone są na wyginięcie. Sama strona jest niezwykle bogatą biblioteką. Możemy przeglądać prawie 5 milionów zdjęć, a liczba ta stale rośnie. Wszystko jest pokazywane w przejrzysty sposób na specjalnej mapie. Filtry pozwalają wybrać kraj, gatunek, a także daty realizowanych projektów. Przykładowo, jeśli spodoba nam się żyrafa z Kenii, bez problemu przeskoczymy do innych fotek z tej konkretnej foto-pułapki.

Taka baza bez wątpienia poprawi i wspomoże ochronę gatunkową. Niestety na efekty i obiektywne podsumowanie wpływu tej biblioteki na badania, będziemy musieli poczekać. Narzędzie cały czas pracuje. przeszukując i oznaczając dostępne zdjęcia.

Wieści z Rozładowani.pl