Mowa o nowym systemie skrótów, jaki właśnie wprowadziło Google. Gigant z Menlo Park zaprezentował swoim fanom na Twitterze prostą sztuczkę, która pozwala na szybkie stworzenie nowego dokumentu, prezentacji, arkusza kalkulacyjnego lub formularza bez konieczności przenoszenia się do interfejsu aplikacji czy też otwierania Dysku Google.

Jak to zrobić? Wystarczy w pasku adresu URL wpisać skrót dokumentu oraz .new (bez www.). Po naciśnięciu enter na naszych ekranach pojawi się nowy dokument. W razie, gdybyś miał problem z zapamiętaniem poprawnego skrótu danego typu pliku, Google dopuszcza także inne możliwości.

Oto pełna lista nowych skrótów:

  • dokumenty: doc.new, docs.new, document.new
  • formularze: form.new, forms.new
  • arkusze: sheet.new, sheets.new, spreadsheet.new
  • witryny: site.new, sites.new, website.new
  • slajdy: slides.new, deck.new, presentation.new

CZasem najlepsze rozwiązania to te NAJPROSTSZE

Niby mała rzecz, a jakże cieszy. Zwłaszcza tych, którzy z kreatora korzystają w swojej pracy dość często. Oczywiście w dalszym ciągu można otworzyć nowy dokument w tradycyjny sposób lub wpisując w pasek przeglądarki pełen URL (https://docs.google.com/document/create), jednak kiedy zna się nowy trick, nie jest to już tak ekscytujące :-) Bardzo możliwe, że firma zdecyduje się wkrótce na rozszerzenie listy skrótów. Jak zauważa TechCrunch, użytkownicy już teraz proszą Google o dodanie do listy „email.new” i „drawings.new”.

Nowa funkcja nie jest co prawda technologią, która zmieni świat, ale nadal oferuje wygodny sposób na zwiększenie produktywności. Co prawda mówimy tu jedynie o zyskaniu kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, ale biorąc pod uwagę, że niektórzy wykonują te czynności każdego dnia, można uznać to za dobry początek. Powiększenie listy skrótów może zmienić to na jeszcze lepsze.

Google uruchomiło Dokumenty Google jako funkcję testową w 2006 roku. Od tego czasu produkt zdobył swoje stałe miejsce wśród usług Google i uległ sporemu rozszerzeniu. Do tego stopnia, że w ostatnich latach usługa zaczął mocno konkurować o tytuł najpopularniejszego oprogramowania dla przedsiębiorstw z niezwyciężonym jak dotąd Microsoft Office.