Notch czy dziura? Czy faktycznie jest to ewolucja?

Notch czy dziura? Czy faktycznie jest to ewolucja?

Opublikowano 29.01.2019 10:17 -


Pierwszą ewolucją była zmiana standardowych proporcji ekranu, która spowodowana była rezygnacją z fizycznych przycisków. Następnie pojawiły się wcięcia w górnej jego części, które z modelu na model malały, aby na koniec przerodzić się w kropkę w rogu ekranu. Jest to jednak jedynie przystanek przed ukryciem aparatu całkowicie pod ekranem. Marketingowo to dobry ruch, ale czy my, użytkownicy faktycznie mamy czym się zachwycać?

Termin „bezramkowy telefon” jest powtarzany już od dobrych kilku lat, a przynajmniej od pojawienia się pierwszych Samsungów Edge, gdzie krawędzie boczne praktycznie nie istnieją. Z roku na rok ma on jednak coraz bardziej abstrakcyjne znaczenie. Wojna trwa na poważne, ponieważ nawet estetyczne wcięcie w kształcie kropli wody zaczęło być przeszkodą. Jako że technologia umieszczenia kamery przedniej pod ekranem nie jest gotowa, zdecydowano się na ukrycie jej w otworze. Policzmy zatem czy to faktycznie jakikolwiek zysk?

JAK LICZYLIŚMY?

W przypadku jakiegokolwiek wcięcia czy otworu faktycznie marnowana przestrzeń będzie zawsze prostokątem. Nie zależnie czy jest to kształt obły, czy też prostokątny. Wynika to z interfejsu Androida. Zatem koło będzie oznaczało nieużytek w kształcie kwadratu, a notch prostokąta. Kamery w otworze dodatkowo znajdują się bardzo blisko krawędzi, co zatem oznacza, że całość nieużytku będzie większa.

Porównanie

Do naszego zestawienia wybraliśmy 2 urządzenia z kamerą w otworze: Samsung Galaxy A8 oraz Honor View 20. Wybór modeli na razie nie jest za duży, ale te 2 modele obrazują krańcowe wielkości nieużytku.

Urządzeń z klasycznym wcięciem jest więcej, ale ze względu na jego wiele rodzajów, wybór nie był prosty. Postawiliśmy na 3 grupy: klasyczny notch (Huawei Mate 20 Pro i iPhone XS), mały notch (OnePlus 6 i Huawei P20 Pro) oraz waterdrop notch (Oppo R17 Pro i Huawei Mate 20).

Telefon Honor View 20 Samsung Galaxy A8s Oppo R17 Pro Huawei Mate 20 Huawei P20 Pro OnePlus 6 iPhone XS Huawei Mate 20 Pro
Typ Otwór Waterdrop notch Mały notch Klasyczny notch
Powierzchnia wcięcia 16mm² 35mm² 39mm² 40mm² 73mm² 101mm² 157mm² 159mm²
Powierzchnia nieużytku 40mm² 72mm² 71mm² 74mm² 102mm² 122mm² 163mm² 175mm²

Wnioski

Jak łatwo zauważyć, uzysk z zastosowania otworu zamiast notcha jest, choć nie tak duży jakby mogłoby się wydawać. Wszystko zależy, jak nieduża jest kamera. W przypadku Samsunga A8 różnice między rodzajami wcięć są znikome. Honor View 20 może się pochwalić otworem o średnicy zaledwie 4.5 mm, co przekłada się, na niemal o połowię mniejszą nieużywaną powierzchnię.

Najbardziej reprezentatywne jest porównanie wcięcia typu waterdrop, ponieważ klasyczne i małe wcięcia pozwalają upchnąć dodatkowe czujniki, chociażby od face ID. Zestawienie ich do wyników pozwoliło jednak zauważyć, o jakich różnicach mówi świat na przełomie ostatniego roku.

Nieoczywistym wnioskiem jest umiejscowienie otworu w rogu ekranu. Z jednej strony jest to niesymetryczne, z drugiej jest to obszar, w którym rzadko znajduje się istotna treść. Czy to w grach, czy filmach, dolny prawy róg to zazwyczaj tło. Notch staje się dużo bardziej widoczny w tym przypadku.

Na pewno nie zatrzymamy tego trendu, ponieważ jak już wspomniałem, jest to jedynie przystanek w drodze do czujników znajdujących się pod ekranem. Jest to o tyle ciekawa wizja, że niezależnie od ich ilości, nadal będziemy się mogli cieszyć pełnym i użytecznym obrazem.

Wieści z Rozładowani.pl