Cosina a właściwie Cosina Voigtlander otwiera się po raz pierwszy na system Canon RF. Pierwszym obiektywem ma być, legendarny już Nokton 50 mm ze światłem f/1.0!
Cosina to jedna z najstarszych japońskich marek fotograficznych. W swojej historii produkowała obiektywy o świetnych parametrach i uznanej jakości. Produkowała też aparaty pod własną marką i dla takich firm jak Voigtlander i ZEISS. Z tym pierwszym tworzą wspólną firmę. Z tym drugim (o którym ostatnio pisaliśmy) opracowali serię obiektywów dostępnych dla kilka systemów. Dziś tworzą swoją historię na nowo, tworząc wyjątkowe i ciekawe produkty.
Nokton 50 mm f/1.0 dla Canon RF
Takim samym ultrajasnym obiektywem już od dłuższego czasu oferowany jest właścicielom aparatów Leica M. W połowie stycznia tego roku dowiedzieliśmy się również, że taki obiektyw oferowany będzie dla systemu Nikon Z.
Konstrukcja była prawie identyczna (i prawdopodobnie tak jest również wersji dla Canon RF) jak w modelu dla systemu Leica. To nadal w pełni manualny obiektyw z dodatkową elektroniką. Cosina Voigtlander blisko współpracowała z firmą Nikon, dzięki temu udało się poprawić zdolność ostrzenia z bliska (z 90 cm do 45 cm). Dzięki elektryce i stykom możliwe jest komunikacja z aparatem — przeniesienie danych nastaw do EXIF oraz wsparcie dla manualnego ostrzenia jak, chociażby potwierdzenie ostrości.
W przypadku wersji dla Conon RF mamy trochę niewiadomych. To dalej konstrukcja z 9 soczewkami (2 asferycznych) w 7 grupach i 12-liskowej przysłonie, która domyka się do f/16. Nokton 50 mm f/1.0 dla Canon RF ma 64 mm długości i 79,3 mm szerokości (średnica gwintu filtra to 67 mm). Waży przy tym 650 gramów. Tym, co stanowić może problem to podejście firmy Canon do innych firm produkujących obiektywy dla ich bagnetu. Canon nie tylko się z tym nie kryje, ale również straszy pozwami firmy, które chciałyby wykorzystać rozwiązania Canona (jak chociażby sprawa z Viltrox, który zaoferował obiektywy z AF dla Canon RF).
Spędziłem cały weekend na poszukiwaniu idealnego kompaktowego aparatu analogowego – oto moi faworyci
Cosina nie potwierdziła czy współpracowała z Canon i do jakiego stopnia elektronika obiektywu może się komunikować z aparatem Canon. Jesteśmy przekonani, że na pewno przenosić będzie dane do EXIF. Nie wiemy, czy zapewni współprace dla systemów ostrzenia.
Oficjalne dane i ceny zostaną zapowiedziane już jutro (23.02.2023) podczas targów CP+ w Japonii. Plotki mówią jednak, że na rynek obiektywy trafią w drugim kwartale tego roku, a cena nie powinna przekroczyć 4000 zł.
Nokton 5 0mm f/1.0 dla Canon RF to nie jedyna z nowości. Zaprezentowane zostaną również następujące obiektywy:
- NOKTON 35mm F0.9 Aspherical w systemie Fuji X
- NOKTON 55mm F1.2 SLIIs
- ULTRON 27mm F2 w systemie Fuji X, Czarny
- ULTRON 27mm F2 w systemie Fuji X, Srebrny
Więcej informacji na stronie Cosina.