Nokia X6 debiutuje i jest świetna!

Nokia X6 debiutuje i jest świetna!

Opublikowano 17.05.2018 9:01 -


Nokia powraca do starego nazewnictwa po niemal 9 latach. W 2009 roku Nokia X6 była modelem ze średniej półki i reprezentowała muzyczną serię XpressMusic. Nokia X6, którą zaprezentowano teraz, to również średniak. Jest też równie fajna co poprzednik, przez to strasznie chcę ją mieć!

Czytając zagraniczne doniesienia można mieć wrażenie, że nowa Nokia X6 to model przeznaczony wyłącznie na rynek chiński. Tam została zaprezentowana i owszem tam zadebiutuje jako pierwsza w sklepach. Juho Sarvikas, jeden z szefów w HMD Global, zapytany na Twitterze o dostępność napisał, że na razie nie mają żadnych informacji do przekazania, ale ludzie poza Chinami również będą mogli się cieszyć tym pięknym urządzeniem.

Solidny średniak z niezłą ceną

Nokia X6 to faktycznie pięknie stworzony telefon. Jego wzornictwo podąża ścieżkom utartą przez Apple i model X, ale nie kopiuje go w nachalny sposób jak Xiaomi Redmi Note 5 Pro. Wiadomo, że będzie to główny konkurent nowej Nokii. Model X6 posiada ekran o proporcjach 19:9 i jest to pierwszy raz, gdy firma zdecydowała się na rozwiązanie z notchem (Zobaczcie jak świetnie wygląda logo Nokii na samym dole). HMD Global chwali się, że ekran pokrywa aż 95% przedniej obudowy. Wyświetlacz o przekątnej 5.8 cali ma rozdzielczość 2280 × 1080 (435 PPI). Na pleckach telefonu znajdziemy czytnik palców oraz podwójny aparat. Pierwszy posiada 16 Mpix (wielkość piksela to 1,0 μm) i przysłonę f/2.0. Ten drugi ma matrycę 5 Mpix (wielkość piksela to 1,2 μm) i przysłonę f/2.2. Najważniejszym parametrem jest jednak procesor i pamięć. Nokia nie zawodzi – Snapdragon 636 w parze z 4 lub 6 GB RAM i pamięcią wewnętrzną 32 lub 64 GB, w zależności od wybranej wersji. Nokia X6 posiada baterię o pojemności 3060 oferującą szybkie lądowanie Quickcharge 3.0. Urządzenie posiada złącze słuchawkowe, zabrakło za to łączności NFC.

Co ciekawe model ten ma USB typu C, ale z obsługą standardu USB 2.0. Kolejnym rozczarowaniem może być brak obiektywów od Carl Zeiss. Powodem może być cena, która jest całkiem przyzwoita. Za najtańszy wariant urządzenia firma żąda 740 zł (po dzisiejszym kursie CNY, wersja 4GB RAM i 32 GB ROM), następnie 850 zł (4GB/64GB) kończąc na 965 zł za najdroższą wersję (6GB/64GB). Nokia X6 pracuje pod kontrolą Androida 8.1, zapewniono jednak o aktualizacji do Androida P.

Wieści z Rozładowani.pl